Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Realizacja Programu "Dostępność Plus"

Realizacja Programu fotolia.pl

"Dostępność Plus" jest programem rządowym zaplanowanym na lata 2018-2025. Jego koordynacją zajmuje się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym założeniem programu był rozwój dostępności rozumianej jako samodzielne korzystanie z usług infrastruktury społecznej przez wszystkie osoby niezależnie od ich stopnia pełnosprawności, wieku i możliwości.

W związku z tym 7 marca 2023 r. odbyło się Posiedzenie Komisji Infrastruktury. Na spotkaniu rozpatrywano Informację Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej nt. realizacji Programu.

Jednym z podstawowych instrumentów wsparcia "Dostępności Plus" jest Fundusz Dostępności, który w ciągu ostatnich 4 lat udzielił 209 pożyczek w łącznej wysokości ponad 200 mln zł. Są to pożyczki przeznaczone głównie spółdzielniom mieszkaniowym oraz budynkom użyteczności publicznej na likwidację barier architektonicznych. Dzięki środkom udało się zrealizować 129 inwestycji. Większość z nich polegała na wymianie oraz instalacji dźwigów osobowych. Warto wspomnieć także o działaniach związanych ze stopniowym wprowadzaniem funkcji asystentów osób niepełnosprawnych. Fundusz wsparł także transport kolejowy dostosowując część wagonów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Członkowie opozycji aprobowali działania, jednak ich oczom nie umknął brak szczegółów w zakresie wydatkowania środków publicznych w ww. sprawozdaniu. Wnioskowali o sprecyzowanie i uzupełnienie o dokładne wyliczenia.  

Czw., 9 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka