Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała Senatu ws. agresji na Ukrainę

Uchwała Senatu ws. agresji na Ukrainę fot.canva

Na posiedzeniu 21 lutego 2023 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę dotyczącą rocznicy rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.

W obecności ambasadora państwa ukraińskiego, izba wyższa polskiego parlamentu jednogłośnie przyjęła uchwałę oddającą hołd poległym żołnierzom i cywilom oraz potępiającą działania Rosji. Wyrażono także zdanie, że mimo wielokrotnych ostrzeżeń Polski, dopiero inwazja na Ukrainę spowodowała zmianę postawy państw zachodnich w stosunku do Kremla.

Senatorowie przypomnieli, że wojna rozpoczęła się tak naprawdę w 2014 r. od zajęcia Krymu i oderwania od Ukrainy części Donbasu. Jednakże to rok temu Rosja już jawnie rozpoczęła działania militarne, które Senat określił jako „wojnę totalną”.

„Agresor nie cofa się przed niczym, torturując i zabijając jeńców wojennych, terroryzując ludność cywilną bombardowaniami osiedli, szkół i szpitali, pozbawiając ludzi dostępu do prądu, wody i żywności.” – można przeczytać w uchwale.

Senat bezwzględnie potępił rosyjskie działania wojenne na Ukrainie i dokonywane w ich trakcie zbrodnie wojenne, które powinny być, zdaniem deputowanych, osądzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Jednocześnie wyrażono uznanie i szacunek dla obywateli i władz Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim na czele za heroiczną i godną naśladowania postawę podczas działań wojennych.

Śr., 22 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński