Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O odnawialnych źródłach energii w Senacie

O odnawialnych źródłach energii w Senacie fotolia.pl

14 lutego w Senacie odbyła się konferencja na temat odnawialnych źródeł energii. Zdaniem uczestników są one warunkiem niezależności energetycznej Polski.

Konferencję otworzyli wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oraz szef klubu parlamentarnego Koalicja Polska-PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomnieli, że tematyka ta stała się szczególnie ważna po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzbudza w społeczeństwie od kilku lat emocje, zwłaszcza po zablokowaniu inwestycji w energetykę wiatrową przed kilkoma laty.

Barbara Głowacka, będąca przedstawicielką Komisarz ds. Energii Komisji Europejskiej przedstawiła podejmowane działania i obserwacje Unii Europejskiej w zakresie źródeł energii, w tym strategii przemysłowej. Jak podkreśliła, celem powinna być kompleksowa polityka, która nie doprowadzi do uzależnienia od innych kierunków technologicznych niż dotychczasowe (np. od Chin). Rozwój OZE powinien łączyć się z rozwojem sieci przesyłowych, by produkcja energii była efektywna i stała.

Adam Jarubas, europoseł zasiadający w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego zauważył, że zmiana miksu energetycznego musi spowodować także przekształcenia w niektórych gałęziach produkcyjnych np. hutnictwie. Należy też do OZE nadal przekonywać opinię publiczną, aby minimalizować opór wobec nowoczesnych instalacji. Były minister gospodarki, Janusz Steinhoff, ocenił, że transformacja energetyczna w całej Europie będzie trudna ze względu na odcięcie od rosyjskich surowców, ale będzie postępować. Polska, jako kraj, którego energetyka jest oparta na paliwach stałych, stopniowo od tego odchodzi. Nie ukrywał, że polskie kopalnie są w znacznej mierze nierentowne, co musi tylko przyspieszyć zmiany w naszej energetyce.

Następnie odbyła się debata na temat roli OZE i kierunków rozwoju tego sektora w Polsce. Prof. Zbigniew Karaczun stwierdził, że w Polsce należy przedefiniować sektor energetyczny jako pomocniczy i usługowy wobec całej gospodarki. Według niego należy zmienić myślenie nt. bezpieczeństwa energetycznego w kierunku zapewniania odpowiednej ilości energii w odpowiednim czasie. Następnie debatowali politycy szeroko pojętej opozycji oraz eksperci branży. Mimo różnic w szczegółach, uczestnicy wspólnie uznali, że od odnawialnych źródeł energii nie ma odwrotu.

Na zaproszenie senatorów konferencji przysłuchiwał się przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Śr., 15 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński