5 grudnia br. senacka Komisja Zdrowia zajęła się ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Przypomnieć należy, że 16 listopada 2022 r. Sejm przegłosował ww. nowelizację, której założeniem jest pomniejszenie budżetu NFZ na 2023 r. o 13 mld zł. Od nowego roku Ministerstwo Zdrowia nie będzie finansowało specjalistycznych programów (leczenie hemofilii, AIDS, zakup szczepionek), bowiem zadania te będzie również wykonywał NFZ.
Co istotne, projekt nie był opiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
O założeniach tej kontrowersyjnej nowelizacji można przeczytać w felietonie Grzegorza Kubalskiego (zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich).
W trakcie obrad przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu wskazał, że ustawa jest wadliwa konstytucyjnie, bowiem projekt nie został przedstawiony właściwym podmiotom na etapie rządowego procesu legislacyjnego. Ustawa nie była przedmiotem konsultacji publicznych i opiniowania. W Ocenie Skutków Regulacji sam projektodawca zaznaczył, że ustawa będzie oddziaływać m.in. na jednostki samorządu terytorialnego, mimo to nie przekazano jej do KWRiST. Biuro Legislacyjnie uznało, że ustawa jest obarczona nieusuwalnymi wadami konstytucyjnymi i nie powinna stać się elementem porządku prawnego.
Prawnicy Senatu zasadniczo podzielili uwagi ZPP, które to Związek zgłaszał na etapie procedowania ustawy w sejmowej Komisji Zdrowia – link
„Tak druzgocącej opinii związanej z przebiegiem procesu legislacyjnego jeszcze nie słyszałam” – skomentowała wypowiedź Biura Legislacyjnego przewodnicząca Komisji senator Beata Małecka-Libera.
Przewodnicząca wskazała, że dołożenie zadań NFZ bez zwiększenia finansowania jest skandalem. Ta ustawa gotuje dramat dla ludzi chorujących.
W toku posiedzenia przedstawiciel ZPP zgłosił propozycję poprawki dotyczącą możliwości otrzymania dotacji przez samorządowe szpitale prowadzone w formie spółek prawa handlowego.
W efekcie przewodnicząca zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy w całości bez poprawek, który uzyskał aprobatę senatorów (6 głosów „za”, 2 „przeciw”, nikt się nie wstrzymał).
Ustawa trafi teraz na posiedzenie Senatu.
Z treścią ustawy i przebiegiem prac legislacyjnych można zapoznać się tutaj
Z retransmisją posiedzenia Komisji można zapoznać się tutaj