Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Biznes i zarządzanie - kiedy nowy przedmiot pojawi się w szkołach?

Biznes i zarządzanie - kiedy nowy przedmiot pojawi się w szkołach? fotolia.pl

25 października br. sejmowa Podkomisja stała ds. jakości kształcenia i wychowania wysłuchała Informacji Ministra Edukacji i Nauki na temat założeń i prac nad przygotowaniem do wprowadzenia przedmiotu Biznes i zarządzanie.

Przedstawicielka MEiN Małgorzata Szybalska omówiła założenia ogólne nowego przedmiotu. Jak wskazała wdrożenie planowane jest na 1 września 2023 r. będzie to przedmiot nauczany na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Po 4 latach w liceum i 5 latach w technikum będzie to mógł być przedmiot wybierany na maturze jako dodatkowy. Zakres programowy przedmiotu bazuje na celach kształcenia i podstawie programowej zastępowanych podstaw przedsiębiorczości. Różnice pomiędzy tymi przedmiotami będą polegały na:

  • nacisku na wymiar praktyczny;
  • aktywnym wymiarze nauczania;
  • nauczaniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii;
  • rozwijaniu kompetencji miękkich uczniów;
  • analizie studiów przypadku (poziom rozszerzony).

Przewiduje się, że w liceum i technikum przedmiot ten będzie nauczany w wymiarze 2h/tydzień w całym cyklu nauczania, a w branżowej klasie I stopnia 2h w 1 klasie. Jeżeli chodzi o kwalifikacje wymagane od nauczycieli to będą analogiczne jak teraz dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Jak podała Pani dyrektor jeszcze dzisiaj albo jutro projekty (zmiany w podstawach programowych) zostaną przekazane do konsultacji, uzgodnień i opiniowania.

Posłowie dopytywali:

  • jaki będzie zakres podstawy programowej na poziomie rozszerzonym i jak będzie wyglądał egzamin?
  • kiedy pojawią się podręczniki?
  • skąd wynika pośpiech skoro do 1 września 2023 r. pozostało mało czasu na napisanie podręczników czy przeszkolenie nauczycieli?
  • czy pracy w grupie i metody projektowej nie powinno się uczyć już od szkoły podstawowej i to na różnych przedmiotach?

Pani Dyrektor Małgorzata Szybalska wyjaśniła, że końcem listopada skończą się konsultacje i najpóźniej w styczniu minister podpisze dokument i zostanie on opublikowany. Dyrektorzy będą mieli więc czas na uwzględnienie nowego przedmiotu w arkuszach organizacyjnych na rok szkolny 2023/2024.

Na koniec posłowie poprosili o przekazanie im treści projektów rozporządzeń i listy ekspertów, którzy te podstawy opracowali.

Pt., 4 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka