Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O sytuacji branży wodno-kanalizacyjnej w Senacie

O sytuacji branży wodno-kanalizacyjnej w Senacie fotolia.pl

W Senacie dyskutowano o sytuacji branży wodno-kanalizacyjnej. Przedstawiciele branży nie ukrywali swojego zdenerwowania.

Spotkanie było zorganizowane jako specjalne połączone posiedzenie trzech senackich komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej; Środowiska oraz Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Krzysztof Dąbrowski, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, przedstawił główne problemy branży. Pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i pilna potrzeba zrewidowania obecnie obowiązujących taryf wynika z drastycznej zmiany warunków ekonomicznych, m.in. radykalnego wzrostu kosztów gazu i energii elektrycznej, czy galopującej inflacji.

Podobne głosy padały ze strony przedstawicieli przedsiębiorstw oraz obecnych na posiedzeniu samorządowców w tym prezydenta Kołobrzegu czy prezydenta Sosnowca. Ich zdaniem jesteśmy na skraju płynności finansowej spółek wodno-kanalizacyjnych. Sytuacji nie rozwiążą dodatkowe pieniądze z budżetu państwa w tym roku, ze względu na to, że część jest po prostu przesunięta z przyszłego.

Przedstawiciele branży mocno narzekali na współpracę z Wodami Polskimi. Według nich, państwowy regulator celowo nie pozwala na zmianę taryf, nie uwzględniając choćby inflacji.

Zebranych nie uspokoiły słowa wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka i wiceprezesa PW, Pawła Rusieckiego. Wiceminister stwierdził, że taka jest polityka rządu, gdyż społeczeństwo nie chce podwyżek. Po słowach Rusieckiego o tym, że podwyżki cen wody zwiększyłyby inflację, sala wybuchła śmiechem.

Przypomnijmy, że Związek Powiatów Polskich 14 października 2022 r. wystosował pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji w branży wodno-kanalizacyjnej. Można zapoznać się z nim tutaj -> LINK

Wt., 25 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński