Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto otrzyma wsparcie po sytuacji na Odrze? Opublikowano przepisy.

Kto otrzyma wsparcie po sytuacji na Odrze? Opublikowano przepisy. fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano 29 września przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych sytuacją ekologiczną na Odrze. W pakiecie są ustawa i rozporządzenie.

Ustawa z dnia 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze określa zasady ustalania prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego za określony miesiąc przeznaczonego na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze oraz zasady jego wypłacania. Zgodnie z ustawą, możliwość przyznania świadczenia przedsiębiorcy poszkodowanego katastrofą ekologiczną oparto na odprowadzaniu przez przedsiębiorcę składek oraz spadku przychodów o 50% we wskazanych okresach. Prawo do ustalania jednorazowego świadczenia i wypłacenie świadczenia będą należeć do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż dzień 1 lipca 2022 r. pozostającego w tych ubezpieczeniach w ostatnim dniu miesiąca wskazanym w rozporządzeniu przysługuje świadczenie w kwocie 3010 zł. Całkowita wysokość świadczenia ma być ustalana jako suma świadczeń, które przysługują zgodnie ze wskazaną zasadą.

Dodatkowo, natychmiast zostało też wydane rozporządzenie wykonawcze w sprawie określenia płatników składek, którym przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne za określony miesiąc przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Akt wskazał 28 kodów PKD, które, w przypadku stanowienia przeważającej działalności, pozwalają ubiegać się przedsiębiorcy o wsparcie, a także 35 jednostek szczebla powiatowego, na których terenie znajdują się gminy, z terenu których przedsiębiorcy ci będą mogli uzyskać świadczenie.

Obecnie jednorazowe świadczenie przysługuje za miesiąc sierpień 2022 r.

Zobacz:

Pt., 30 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński