Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę fotolia.pl

9 sierpnia 2022 r. rozpoczął się etap konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków oraz niektórych innych ustaw.

Celem projektu jest w szczególności transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. UE L 435 z 23.12.2020, str 1).

Nowelizacja określi obowiązki dostawców wody obejmujące badania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w zakresie wewnętrznej kontroli jej jakości. Uszczegółowione zostaną również kompetencje organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz procedury dot. nadzoru nad jakością wody.

Projekt reguluje obowiązki dostawców wody, organów PGW Wody Polskie oraz ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.

Dostawcy wody będą mieli w obowiązku wykonywanie ocen ryzyka w obszarach zasilania i ujęć wody i systemach zaopatrzenia w wodę oraz podejmowania działań mających na celu zarządzanie tym ryzykiem. Natomiast PGW Wody Polskie będzie opiniować przeprowadzone oceny.

Również właściciele i zarządcy nieruchomości zostaną objęci obowiązkiem wykonywania ocen ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych.

Gminy lub ich jednostki organizacyjne będą zobowiązane do identyfikowania osób pozbawionych dostępu lub posiadających ograniczony dostęp do wody pitnej. Obowiązki w tym zakresie dotyczą również podejmowania działań mających zapewnić dostęp do wody dla tych osób.

Co istotne, nowelizacja uwzględnia zalecenia pokontrolne NIK pn. „Gospodarowanie zasobami wodnymi przez przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich”. Izba dostrzegła potrzebę przeredagowania art. 21 omawianej ustawy nakładającego na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne obowiązek opracowania wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w ich posiadaniu, w świetle różnych interpretacji przepisów tego artykułu.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Z treścią projektu ustawy można zapoznać się tutaj.

Związek Powiatów Polskich prowadzi badanie ankietowe dotyczące omawianej ustawy, które znajduje się pod linkiem: zpp.pl. Badanie potrwa do 25 sierpnia 2022 r.

Czw., 18 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak