Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwolnienia Związkowców. Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny KWRiST

Zwolnienia Związkowców. Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny KWRiST fotolia.pl

19 lipca br. odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na którym rozpatrzano wniosek Podkomisji Stałej ds. Rynku Pracy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wniosek przedstawił Przewodniczący Komisji – Poseł Grzegorz Matusiak. Poruszono niezwykle palący temat dotyczący zwolnień osób zaangażowanych w działalność związkową oraz utrudnień działalności związkowej w miejscu pracy.

Inflacja oraz pandemia stanowczo nadwyrężyły w Polsce prawa pracownicze. Mówiono o szeregu nieprawnych zwolnień pracowników ze względu na działalność związkową. Organizacje Związkowe złożyły projekt ustawy, która gwarantuje utrzymanie pracy przez działacza związkowego, aż do wyroku sądu. Przewodniczący przedstawił inicjatywę ustawodawczą.

Wspomniano, że na posiedzeniu 8 czerwca procedowano ustawę, jednak z pewną wadą – nie było legislatorów – zapoznali się z opiniami parlamentarzystów, którzy nie wnosili żadnych uwag. Na spotkaniu jednak podniesiono uwagi biura legislacyjnego. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości na czele z Ministrem Stanisławem Szwedem zarzucili ustawie niedokładne określenie skutków finansowych oraz nieprawidłową ocenę wpływu zmiany na mikroprzedsiębiorców. Rząd zaproponował odesłanie projektu do Rady Dialogu Społecznego. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że uwagi są stawiane jedynie w tym celu, aby przedłużyć, a ostatecznie zatrzymać proces legislacyjny, bowiem projekt nie jest zgodny z polityką partii rządzącej.

Ostatecznie zaapelowano, aby sprawy nie zamiatać pod dywan. Projekt ustawy będzie procedowany przez Podkomisję, która wspólnie z Radą Dialogu Społecznego ma spotkać się i omówić sprawę do końca września.

Śr., 27 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka