Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowa nauka j. polskiego w grupach międzyszkolnych - projekt ustawy

Dodatkowa nauka j. polskiego w grupach międzyszkolnych - projekt ustawy fotolia.pl

W nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która została skierowana do Sejmu (druk 2290) w art. 1 pkt 17 uregulowano możliwość prowadzenia dodatkowej, bezpłatnej nauki j. polskiego w grupach międzyszkolnych.

Możliwość ta ma dotyczyć roku szkolnego 2022/2023. W przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego będącej organem prowadzącym szkołę, w której zorganizowano dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe, będzie mógł kierować do tej szkoły uczniów, o których mowa w art. 165 ust. 7 tej ustawy, uczęszczających do innych szkół, prowadzonych przez tę samą jednostkę samorządu terytorialnego, w celu korzystania z dodatkowej nauki języka polskiego.

Dodatkowo jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły będą mogły także zawierać porozumienia w celu kierowania przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uczniów prowadzonej przez siebie szkoły na dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe, którą zorganizowano w szkole prowadzonej przez inną jednostkę samorządu terytorialnego.

W opisanych przypadkach przepisy art. 39 ust. 2–4a ustawy Prawo oświatowe (tj. droga dziecka z domu do szkoły i bezpłatny transport) będą miały odpowiednie zastosowanie. 

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Czw., 26 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka