Podczas połączonej Komisji Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny, przedstawiona została informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2020. W sprawozdaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak m.in. sytuacja mieszkaniowa, aktywność na rynku pracy czy liczba zgonów.
Minister Stanisław Szwed rozpoczął od przekazania informacji statystycznych. Na koniec 2020 roku liczba ludności Polski wynosiła 38 300 000, z czego ponad 9 800 000 stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej. Liczba osób starszych w Polsce zwiększyła się w stosunku do roku 2015 o około milion. W subpopulacji osób starszych w stosunku do roku poprzedniego najszybciej rośnie grupa osób w wieku 70-74 lata. W tej grupie wiekowej znajduje się co piąty polski senior. W tym przedziale wiekowym na 100 mężczyzn przypada 139 kobiet.
Drugą przedstawioną kategorią była liczba zgonów. W roku 2020 zmarło ponad 477 tysięcy osób w wieku 60 lat i więcej. Było to więcej niż rok wcześniej o prawie 68 tysięcy. Główną przyczyną zgonów w tym okresie była pandemia.
Osoby starsze oceniały swoją sytuację materialną jako bardzo dobrą i dobrą. Z kolei w 2020 roku współczynnik aktywności zawodowej dla zbiorowości osób starszych wyniósł 14,5 procent, a współczynnik zatrudnienia to 14,3 proc.
Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, w 2019 roku funkcjonowały 52 oddziały geriatryczne, które dysponowały 1100 łóżkami. W 2020 roku osoby w wieku 60 lat i więcej skorzystały z 89 mln porad lekarskich w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, z ponad 56 mln w podstawowej opiece zdrowotnej, co stanowi prawie 36 procent ogółu porad w tym zakresie. Ponad 29 mln porad w opiece specjalistycznej, tj. ponad 29 procent wszystkich porad specjalistycznych.
12 procent spośród osób starszych uznało, że ich miejsce zamieszkania znajduje się w hałaśliwym i zanieczyszczonym otoczeniu. Blisko 1/3 mieszkań znajdowała się w budynkach posiadających bariery architektoniczne.
Minister Szwed wspomniał również rządowe programy mające na celu wsparcie seniorów, jak Senior+ czy ASOS. Mowa była również o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów podczas pandemii.
Zdaniem ministra, polityka senioralna musi stanowić jeden z priorytetów polityki publicznej (w związku ze zmianą struktury demograficznej w Polsce) na poziomie centralnym i lokalnym.
W toku dyskusji pojawiły się pytania o dysproporcję jeśli chodzi o uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w poszczególnych województwach.
Podkreślono też zatrważające dane dotyczące zgonów seniorów, poruszając problem niechęci do szczepień. Przewodnicząca Komisji odniosła się do tego zagadnienia – przypomniała o wielu programach wsparcia i dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa seniorów w pandemii. W jej ocenie dane dotyczące zgonów nie są złe jedynie w Polsce, a w wielu innych krajach.
Resort polityki społecznej zamierza kontynuować Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, z możliwością zapewnienia dojazdu do punktów szczepień. Przypomniano także o skróconym czasie, kiedy dawka przypominająca może zostać przyjęta przez osobę powyżej 50. roku życia.