Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instytut Rodziny i Demografii – czy zostanie powołany?

Instytut Rodziny i Demografii – czy zostanie powołany? fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Instytucja ma zajmować się głównie polityką prorodzinną i badaniami demograficznymi.

Do zadań instytutu będzie należało: zbieranie informacji o zjawiskach i procesach demograficznych, formułowanie wniosków dotyczących procesów w obszarze rodziny, formułowanie wniosków dotyczących polityki rodzinnej i demograficznej, opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń oraz wszczynanie i uczestnictwo w postępowaniach sądowych oraz administracyjnych w zakresie praw rodzin i dzieci.

Instytut ma być państwową osobą prawną. Na jego czele ma stać prezes instytutu wybierany przez Sejm na 7-letnią kadencję. Instytut ma składać się również z Rady, która będzie miała 9 członków: po dwóch powoływanych przez prezydenta i Senat oraz pięciu powołanych przez Sejm. 

Instytut ma składać się z następujących jednostek: departamentu kultury, mediów i edukacji, departamentu badań i analiz, departamentu współpracy zagranicznej, współpracy z organizacjami pozarządowymi i samorządami, departamentu prawnego oraz biura.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, statystyki i prognozy dowodzą, że bezpieczeństwo demograficzne Polski jest poważnie zagrożone. Zaznaczono też, że Główny Urząd Statystyczny już w 2014 r. wskazywał, że w 2050 r. liczba ludności Polski – w porównaniu do roku 2013 – zmniejszy się o 12 proc., tj. o 4,55 mln, a w ślad za tym podążą poważne zmiany w strukturze populacji: osoby powyżej 65 lat będą stanowić jedną trzecią wszystkich mieszkańców Polski.

Zdaniem projektodawcy, w Polsce obecnie nie istnieje instytucja zajmująca się w sposób kompleksowy badaniem zjawisk demograficznych, zwłaszcza niskiej dzietności. W związku z tym istnieje potrzeba powołania wyspecjalizowanej jednostki zajmującej się kompleksowymi studiami nad procesami zachodzącymi w sferze demografii.

Rozwiązania te wygenerują dodatkowe koszty w wysokości około 30 mln zł.

Czw., 11 Lst. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

ALIMENTY do 20 ki !!
0 # ALIMENTY do 20 ki !! 2021-11-16 15:45
Witam
My przeżyliśmy TOTALNĄ traumę wychowawczą.
Córka robiła co chciała od 12 roku życia a myśmy wydawali ogromne pieniądze na psychologów.
Została skazana kilka razy, nas znieważała, prowokowała i tworzyła intrygi a na koniec podziękowała za to iż doprowadziliśmy ją do matury poświęcając zdrowie i całe oszczędności czy;

ALIMENTAMI

Sąd w Mielcu dał jej ogromne alimenty i teraz z młodszym rodzeństwem bide klepiemy

WNIOSEK = NIGDY W TYM KRAJU WIĘCEJ DZIECI BO JAK TRAFI SIE "domowy terrorysta" RODZIC NIE MA NIC DO POWIEDZENIA TYLKO MA PŁACIĆ

PS; z rodzeństwem nie ma żadnych problemów
| | |