Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie o finansowaniu RIO – będzie duża nowelizacja

W Sejmie o finansowaniu RIO – będzie duża nowelizacja fotolia.pl

28 października 2021 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji ds. Kontroli Państwowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, którego przedmiotem było między innymi rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat tychże Komisji skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wynagrodzeń pracowników regionalnych izb obrachunkowych. Najprawdopodobniej od połowy przyszłego roku czekają nas zmiany ustawowe.

Minister Szefernaker: nowelizacja będzie zgłoszona do Wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów w ciągu kilku tygodni

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na posiedzeniu reprezentował wiceminister Paweł Szefernaker, który przypomniał, że do tej pory mieliśmy dwadzieścia nowelizacji ustawy o RIO, ale ostatnia duża nowela miała miejsce w 2003 roku. Opracowywany w MSWiA (we współpracy z Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych) projekt ma cyfryzować izby, przyznawać dostęp do baz j.s.t. – wskazywał minister Szefernaker. P. Szefernaker przekazał też, że nowelizacja ma – między innymi poprzez cyfryzację – podnieść efektywność pracy w izbach, a prestiż pracy w izbach ma znaleźć również odzwierciedlenie w uposażeniach. Minister odpowiadając na pytanie, które padło w dyskusji nad projektem budżetu na przyszły rok i dotyczyło ewentualnego rozszerzenia uprawnień RIO wskazał natomiast, że obecny projekt ustawy jest szykowany w taki sposób, aby po uchwaleniu przez parlament uzyskała ona podpis Prezydenta RP.

KRRIO: sytuacja kadrowa nie napawa optymizmem

Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych reprezentowała na posiedzeniu wiceprezes Luiza Budner-Iwanicka. Prezes Budner-Iwanicka przekazała, że według stanu na dzień 31 sierpnia 2021 r. średnie wynagrodzenie (uwzględnione są już nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne) wynosiło:

  • na stanowisku członka Kolegium RIO (osoby powoływanej przez Prezesa Rady Ministrów) – 7331 zł brutto,
  • na stanowisku inspektora kontroli z ponad 20-letnim stażem pracy – 4790 zł brutto,
  • na stanowisku specjalisty/analityka – 4160 zł.

L. Budner-Iwanicka wskazała, że pracownicy RIO często odchodzą na stanowiska skarbników/głównych księgowych w samorządach, odchodzą też do NIK-u, gdyż w Najwyższej Izbie Kontroli na podobnych stanowiskach otrzymuje się uposażenia około dwukrotnie wyższe. W toku dyskusji pojawiła się natomiast informacja, że rocznie izby opuszcza ponad 100 pracowników, co przy łącznym zatrudnieniu na poziomie 1200 osób jest wynikiem co najmniej niepokojącym. Według informacji przekazanej przez przedstawicielkę KRRIO na chwilę obecną w izbach nieobsadzonych jest 172 etatów.

ZPP: zależy nam na jak najbardziej profesjonalnych izbach

Bartłomiej Zydel z Biura Związku Powiatów Polskich w toku dyskusji podkreślił, że samorządom zależy na godnych wynagrodzeniach w regionalnych izbach – szczególnie, że ich rola nie ogranicza się tylko do nadzoru, ale jest to istotny partner w rozwijaniu samorządowych kompetencji w zakresie gospodarki finansowej. W nawiązaniu do wcześniejszych słów Prezes Budner-Iwanickiej B. Zydel sygnalizował, że w szeroko pojętym interesie publicznym leży jak najwyższy poziom merytoryczny izb.

Pt., 29 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel