Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy przyjęta przez Sejm

Ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy przyjęta przez Sejm fotolia.pl

14 października br. Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią. W głosowaniu wzięło udział 449 posłów. Projekt poparło 274, przeciw było 174. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. 11 parlamentarzystów nie wzięło udziału w posiedzeniu.

Celem ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Zabezpieczenie granicy będzie obejmowało urządzenia budowlane wraz z infrastrukturą elektroniczną i telekomunikacyjną.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji.

W przyjętej ustawie zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie.

Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. Jak czytamy na stronie MSWiA: „Ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji, w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej, ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.

Źródło: MSWiA

Czw., 14 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska