Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie Lewicy proponują Uniwersytet Trzeciego Wieku w każdym powiecie

Posłowie Lewicy proponują Uniwersytet Trzeciego Wieku w każdym powiecie fotolia.pl

Przygotowany przez posłów Lewicy projekt ustawy dotyczący wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku został złożony w Sejmie. Autorzy projektu proponują, by UTW działały w każdym powiecie, a nie tylko w dużych miastach.

O złożeniu projektu ustawy, która zapewniałaby stabilność finansową Uniwersytetom Trzeciego Wieku poinformowała posłanka Lewicy, Wanda Nowicka. - Uniwersytety Trzeciego Wieku są fantastyczną formą aktywizacji osób starszych i poprawy ich jakości życia, a także profilaktyki zdrowotnej, w szczególności zdrowia psychicznego i intelektualnego – powiedziała.

Projekt zakłada, że stowarzyszenia prowadzące Uniwersytety Trzeciego Wieku będą zawierać umowy z uczelniami i samorządami. "Samorządy są odpowiedzialne za prowadzenie obsługi administracyjnej i organizacyjnej uniwersytetów, zaś uczelnie są odpowiedzialne za kadrę naukową, a także finansowanie z budżetu zajęć prowadzonych przez wykładowców" – mówiła posłanka.

Według wyliczeń, stabilne finansowanie placówek z budżetu państwa to wydatek 2 mld zł rocznie.

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych. Mogą oni uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Słuchacze opłacają składki członkowskie lub wnoszą opłaty za zajęcia.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie. Jej założycielką była wybitna działaczka niepodległościowa z czasów II wojny, lekarka medycyny Halina Szwarc.

Czw., 12 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska