Przygotowany przez posłów Lewicy projekt ustawy dotyczący wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku został złożony w Sejmie. Autorzy projektu proponują, by UTW działały w każdym powiecie, a nie tylko w dużych miastach.
O złożeniu projektu ustawy, która zapewniałaby stabilność finansową Uniwersytetom Trzeciego Wieku poinformowała posłanka Lewicy, Wanda Nowicka. - Uniwersytety Trzeciego Wieku są fantastyczną formą aktywizacji osób starszych i poprawy ich jakości życia, a także profilaktyki zdrowotnej, w szczególności zdrowia psychicznego i intelektualnego – powiedziała.
Projekt zakłada, że stowarzyszenia prowadzące Uniwersytety Trzeciego Wieku będą zawierać umowy z uczelniami i samorządami. "Samorządy są odpowiedzialne za prowadzenie obsługi administracyjnej i organizacyjnej uniwersytetów, zaś uczelnie są odpowiedzialne za kadrę naukową, a także finansowanie z budżetu zajęć prowadzonych przez wykładowców" – mówiła posłanka.
Według wyliczeń, stabilne finansowanie placówek z budżetu państwa to wydatek 2 mld zł rocznie.
Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych. Mogą oni uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Słuchacze opłacają składki członkowskie lub wnoszą opłaty za zajęcia.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie. Jej założycielką była wybitna działaczka niepodległościowa z czasów II wojny, lekarka medycyny Halina Szwarc.