Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do konsultacji i uzgodnień projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne.
Konieczność wydania nowego aktu prawnego związana jest z wejściem w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zgodnie z art. 66 tej ustawy, dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane zachowują moc nie dłużej niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że z dniem 20 września 2022 r. aktualne rozporządzenie z 2015 i tak utraciłoby moc.
Jak wskazano w uzasadnieniu, założenia do projektu nowego rozporządzenia zostały opracowane w oparciu o szacunkowy koszt budowy jednego kilometra kanału technologicznego, ustalony na poziomie 202516,39 złotych netto. Powyższe wyliczenie zostało przygotowane w oparciu o badania ankietowe, które na przełomie lat 2017 i 2018 przeprowadził resort Cyfryzacji wśród zarządców dróg publicznych. W wyniku badań zgormadzone zostały dane w zakresie kosztorysów powykonawczych w zakresie budowy kanałów technologicznych o różnych parametrach, realizowanych przy okazji zróżnicowanych rodzajów inwestycji drogowych – dróg różnych kategorii. Wynikowe wyliczenia średnich kosztów budowy kanału technologicznego zostały skorygowane o wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej podawane w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, aż do IV kwartału 2020 r.
Projekt dostępny jest tutaj.
Źródło: www.rcl.gov.pl