Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych – negatywna opinia ZPP

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych – negatywna opinia ZPP fotolia.pl

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje wprowadzenie zmian w zakresie zasad korzystania ze zwolnień w zakresie podatku od nieruchomości. Związek Powiatów Polskich zwraca jednak uwagę, że zmiana ta będzie miała negatywne skutki dla budżetów gmin.

Jak podkreśla ZPP, zaproponowane przez projektodawców rozwiązanie spowoduje, że wszystkie grunty położone na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego będą korzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości.

Dziś natomiast zarówno w orzecznictwie jak w doktrynie zdaje się nie budzić wątpliwości, że zwolnieniem objęte są tylko grunty położone na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, które zostały zajęte na posadowione na nich budynki i budowle, czyli innymi słowy, grunty znajdujące się pod budynkami i budowlami położonymi na tym obszarze. Nie mogą z tego zwolnienia zatem korzystać te grunty, które znajdują się na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, lecz na których nie posadowiono żadnych budynków i budowli (wyrok NSA z 27 września 2019 r. sygn. II FSK 3096/17 CBOSA, B. Pahl, Zasady opodatkowania gruntów, budynków i budowli w portach lotniczych, Finanse Komunalne 2014, nr 12, s. 26-28).

Jak zauważa ZPP, po wejściu w życie przepisu nie dość, że zwolnienie nie będzie uzależnione od tego czy cały obszar będzie w użytkowaniu publicznym w sensie faktycznego funkcjonowania i powszechnej dostępności, to dodatkowo obszar gruntów objętych zwolnieniem będzie de facto zależał od decyzji Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do którego kompetencji należy zatwierdzanie granic części lotniczej lotniska.

Istotne jest również to, że w uzasadnieniu nie oszacowano skutków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego. W ocenie ZPP, uzasadnienie w tym zakresie sporządzone jest nierzetelnie oraz nie spełnia warunków określonych w Regulaminie Sejmu.

Pt., 28 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska