Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zielone światło dla morskich farm wiatrowych

Zielone światło dla morskich farm wiatrowych fotolia.pl

Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej morskie farmy wiatrowe. Dzięki nowym przepisom przewidywany jest wzrost rozwoju polskich firm z sektora gospodarki morskiej. To też ułatwienie dla wykorzystania potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Zgodnie z przepisami, po roku 2020 zarówno Polska, jak i inne kraje członkowskie UE będą zobowiązane do wytwarzania 15% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Projekt wpisuje się zatem w założenia opublikowanej 19 listopada br. Strategii UE na rzecz morskich odnawialnych źródeł energii, która zakłada bardzo ambitny i przyspieszony rozwój morskiej energii odnawialnej w Unii Europejskiej - wzrost mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 12 GW do 60 GW w 2030 oraz dwudziestopięciokrotny wzrost obecnej mocy do 300 GW w 2050 r.

W nowej ustawie uproszczone zostały procedury administracyjne i prawne, skracające czas, w jakim inwestorzy mogą zrealizować inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że nowe przepisy zachęcą inwestorów i przyśpieszą proces transformacji polskiej energetyki na zeroemisyjne źródła energii.

W pierwszej fazie działania systemu, dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 r. W kolejnych latach wsparcie przyznawane będzie już w formule konkurencyjnych aukcji.

Pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu pojawią się już w 2024 r. i będą powstawać sukcesywnie aż do 2033 r. Okres funkcjonowania pojedynczej farmy wiatrowej to ok. 25 lat i przez cały ten okres otrzymają one pełne wsparcie polskiego rządu. 

Źródło: MK

Czw., 3 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska