Nowoczesna przedłożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, który przewiduje zniesienie obowiązku uzgadniania z samorządami tworzenia lub rozszerzania granic parków narodowych.
W zamian projektodawcy proponują powoływanie grup roboczych dla stworzenia planów utworzenia lub powiększenia parków narodowych, składających się z przedstawicieli ministerstw, zainteresowanych samorządów, naukowców, przedstawicieli pracodawców i przedsiębiorców, organizacji społecznych. W projekcie można zauważyć faworyzowanie organizacji ekologicznych – liczba ich przedstawicieli w grupach roboczych jako jedyna ma nie być ograniczona w tym sensie, że każda z organizacji, jeżeli zgłosi taki akces będzie mogła mieć swojego przedstawiciela w grupie roboczej.
W projekcie przewidziano również wprowadzenie dla samorządów, na obszarze których miałyby powstać parki programów rozwojowych. W tej części propozycje są bardzo lakoniczne i trudno uznać by je można z realną gwarancję dla mieszkańców i władz samorządu, że sytuacja ekonomiczna gminy czy powiatu nie ulegnie pogorszeniu. Projekt programu rozwojowego ma przygotowywać grupa robocza. Projekt programu winien uwzględniać w szczególności kompensację spadku dochodów z tytułu danin publicznych, zakres nakładów na modernizację infrastruktury i sektor komunalno-bytowy, wsparcie dla mieszkańców w dostosowaniu się do możliwych zmian na lokalnym rynku pracy oraz środki na wykorzystanie szans rozwojowych związanych z utworzeniem albo powiększeniem parku narodowego. Ostateczną wersję programu ma przygotować minister właściwy ds. rozwoju regionalnego, we współpracy z ministrem właściwym ds. środowiska oraz z jednostkami samorządu terytorialnego, na których terenie planowane jest utworzenie lub powiększenie parku narodowego. Ma to być program wieloletni w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.
Z projektem można zapoznać się tutaj.