W Senacie pojawił się projekt inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Projekt ustawy likwiduje gabinety polityczne w rozumieniu ustawy o Radzie Ministrów. Przesądza więc, że w strukturze organizacyjnej ministerstw nie będzie takich komórek organizacyjnych. Ponadto projekt ustawy zakazuje wprost zatrudniania pracowników na stanowiskach doradczych i asystenckich osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe we wskazanych urzędach administracji rządowej.
Obecnie zatrudnieni w gabinetach politycznych oraz doradcy i pełniący funkcje doradców nie są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych. Nie należą do korpusu służby cywilnej. Są natomiast objęci, z uwzględnieniem politycznego charakteru zajmowanych stanowisk, niektórymi przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Przepisy te dotyczą m. in. rodzaju wiążącego ich stosunku pracy – na czas określony pełnieniem funkcji; podległości ministrowi lub innemu kierownikowi urzędu – a nie dyrektorowi generalnemu; odrębnej podstawy do określenia zasad wynagrodzenia i innych świadczeń, w tym odpraw z tytułu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Brak jest ustawowych przepisów zakazujących wprost zatrudniania w administracji rządowej pracowników na stanowiskach niebędących stanowiskami urzędniczymi, a mającymi charakter doradczy lub asystencki. W obecnym stanie prawnym pracownicy tacy mogą być zatrudniani w gabinetach politycznych, jeśli podejmują pracę na rzecz Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra oraz innego członka Rady Ministrów albo bezpośrednio na stanowiskach doradców i asystentów w pozostałych przypadkach.
W efekcie wprowadzanych zmian, bez względu na umiejscowienie w strukturze urzędu, nie będzie można zatrudniać doradców i asystentów takich osób jak Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Szef Służby Cywilnej, sekretarz stanu, podsekretarz stanu, kierownik urzędu centralnego, zastępca kierownika urzędu centralnego, wojewoda i wicewojewoda.