8 lutego br. Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapoznała się z oceną wykonywania zadań zleconych przez samorządy i sposób naliczania dotacji na zadania zlecone, na przykładzie urzędów stanu cywilnego – prezentacja raportu z badania przeprowadzonego przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych na grupie 500 samorządów.
Raport przedstawił kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli – Sławomir Wojciechowski.
Badanie przeprowadzono w 5 województwach, w obliczeniach uwzględniono 482 ankiety. Głównym celem było zdiagnozowanie aktualnej sytuacji urzędów stanu cywilnego po wdrożeniu ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, obowiązującej od 1 marca 2015 r. w wymiarze kadrowym, organizacyjnym i finansowym.
Jak ustalono, mimo zrealizowanych dotychczas inwestycji istnieje potrzeba dalszego wsparcia finansowego gmin w zakresie doposażania urzędów stanu cywilnego oraz poprawy warunków pracy, jak i obsługi klientów. To zaś wymaga weryfikacji przyjętych założeń ustalania dotacji celowej na zadania zlecone oraz zwiększenie zaangażowania wojewodów w finansowanie inwestycji realizowanych w urzędach stanu cywilnego. Potrzebne jest też podjęcie działań prawnych i systemowych, dotyczących zwiększenia udziału technologii informatycznych w komunikacji zewnętrznej (wymiana danych z rejestru stanu cywilnego w formie elektronicznej).
W maju odbędzie się posiedzenie Komisji na temat oceny dwóch lat funkcjonowania ustawy prawo o aktach stanu cywilnego.
Źródło: www.sejm.gov.pl