Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

System korekcyjno-wyrównawczy w Sejmie

System korekcyjno-wyrównawczy w Sejmie fotolia.pl

5 września br. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przedmiotem posiedzenia było pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Nowelizacja dotyczy systemu korekcyjno – wykonawczego w odniesieniu do województw. Jest to de facto przedłużenie dotychczasowych zasad funkcjonowania tego systemu na lata 2017 – 2019. Jak poinformowała przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Hanna Majszczyk, powodem dla wyjścia z propozycją zmiany ustawy w ww. zakresie jest konieczność policzenia i przeanalizowania przez Ministerstwo Finansów skutków w zakresie dochodów JST,  będących wynikiem reform już przeprowadzonych jak i tych które ma być w przyszłości wprowadzone. Zmiana stawki CIT i kwoty wolnej od podatków z pewnością będą powodowały zmiany w strukturze dochodów w poszczególnych jst, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na  ukształtowanie się ostatecznych rozwiązań w zakresie systemu korekcyjno – wyrównawczego dla wszystkich podmiotów.

Proponowane rozwiązanie ma charakter czasowy (na 3 lata),dlatego że dopiero w takim okresie będzie możliwe zebranie sprawozdawczości w zakresie skutków finansowych i przełożenia ich na dochody JST po to, aby można było w sposób właściwy określić źródła finansowania dla zadań JSI i zastosować właściwe algorytmy, które kształtowałyby system korekcyjno – wyrównawczy.

Projekt przyjęto w kształcie zaproponowanym przez resort finansów.

Pt., 9 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka