Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatek do emerytury dla członków OSP? Nowe zadanie dla gmin

Dodatek do emerytury dla członków OSP? Nowe zadanie dla gmin fotolia.pl

Do Sejmu RP trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma na celu wprowadzenie dodatków do emerytur dla osób zasłużonych w działalności ochotniczej straży pożarnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zaangażowanie członków ochotniczych straży pożarnych w pełnienie służby jest godne podziwu i często wiąże się ze sporym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Wobec tego, w ocenie projektodawców, wprowadzenie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych w wysokości 20 zł za każdy rok pełnionej przez nich aktywnej służby, będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich oddanej służby. Wprowadzenie dodatku do emerytury dla osób pełniących służbę w OSP, będącą honorową działalnością zostanie docenione nie tylko poprzez uznanie i wdzięczność obywateli, ale również w formie finansowej. Dodatek do emerytury ma za zadanie w pewien sposób wynagrodzić im wieloletnią służbę i działalność na rzecz lokalnych społeczności.

Projektodawcy przewidują przyznawanie dodatków jedynie dla tych członków, którzy swoją służbę pełnili aktywnie. Ma to zapobiec rejestrowaniu się nowych osób i wypłacania dodatków takim członkom ochotniczych straży pożarnych, którzy faktycznej służby w nich nie pełnili. Ustalenie dwudziestoletniego okresu służby, podczas której dany strażak brał udział w co najmniej połowie ogólnej liczy akcji ratowniczych jednostki, w której pełnił służbę w ocenie projektodawców zrealizuje ten cel.

Nowe zadanie otrzyma również Wójt gminy właściwy dla siedziby jednostki ochotniczej straży pożarnej, w której ubezpieczony pełnił służbę, bo na wniosek ubezpieczonego wyda zaświadczenie o okresie trwania służby ubezpieczonego. Jak również o ilości akcji ratowniczych, w których brał udział w czasie pełnienia służby oraz o ilości akcji ratowniczych danej jednostki ochotniczej straży pożarnej w czasie pełnienia służby przez ubezpieczonego.

Czw., 8 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk