Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przesuną termin wejścia w życie ustawy o transporcie zbiorowym

Przesuną termin wejścia w życie ustawy o transporcie zbiorowym fotolia.pl

Ministerstwo oficjalnie za przesunięciem terminu wejścia w życie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację dotyczącą tego ważnego problemu, resort dostrzegając problem dotyczący potencjalnego ograniczenia dostępu osobom uprawnionym do ulg ustawowych przy zachowaniu obecnego brzmienia przedmiotowej ustawy zgłosił uwagi do wskazanego projektu mające na celu przesunięcie wejścia w życie także przepisów przejściowych (dział V), w tym przepisów dotyczących obowiązywania ulg ustawowych w publicznym transporcie zbiorowym na dzień 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pozostaje w stałym kontakcie z Senatem RP w tym zakresie. Jak zaznaczył poseł Zbigniew Chmielowiec jednym z rozwiązań jest możliwość sprawdzenia funkcjonowanie nowego system i wdrożenia go etapami na poszczególnych szczeblach: wojewódzkim, później powiatowym i gminnym, z co najmniej 6 miesięcznymi odstępami. Umożliwi to gminom realizację ustawy w taki sposób, aby dostosować przewozy w publicznym transporcie zbiorowym do potrzeb społeczności lokalnej. Ministerstwo również nie wyklucza takiej możliwości, jednak jest to zbyt wczesny etap na deklaracje.

W odpowiedzi mamy również informację o planach transportowych, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa znajduje się w posiadaniu informacji (stan na miesiąc wrzesień 2015 r.), że plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (plany transportowe) na poziomie powiatów ziemskich i grodzkich opracowało 77 jednostek samorządu terytorialnego.

Niezależnie od powyższego, w związku z podjęciem przez Senat RP prac nad inicjatywą ustawodawczą w zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (druk senacki nr 156), Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystosowało pismo skierowane do Marszałków Województw, z prośbą o zebranie aktualnych informacji dotyczących stanu zaawansowania jednostek samorządu terytorialnego w proces organizowania publicznego transportu zbiorowego na swoim obszarze. Uzyskane informacje pozwolą na analizę tego stanu m.in. w zakresie liczby operatorów publicznego transportu zbiorowego wybranych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak widać z powyższego, sygnały płynące ze Związku Powiatów Polskich znajdują odzwierciedlenie w korygowaniu aktów prawnych, w tym w zakresie dotyczącym przesunięcia terminu związanego z posiadaniem przez JST planów transportowych.

Pt., 17 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk