Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczeństwo seniorów

Bezpieczeństwo seniorów fotolia.pl

Wzrost świadomości na temat możliwych zagrożeń, które mogą przydarzyć się osobom starszym na drogach, w miejscach publicznych czy miejscach zamieszkania to główne cele „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Ochrona osób starszych była tematem posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która odbyła się 9 czerwca br. Informację na temat bezpieczeństwa osób starszych oraz działań prewencyjnych przeciwko oszustwom wobec osób starszych przedstawili: Tomasz Deptuła : zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz mł. insp. Dariusz Minkiewicz, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Dyrektor Tomasz Deptuła przypomniał, że w latach 2007- 2015 w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej” zarówno w roku ubiegłym jak, i w latach poprzednich dofinansowanie otrzymywały m.in. projekty o charakterze profilaktyczno-prewencyjnym skierowane dm.in. o osób starszych. Były one realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. Chodziło o bezpieczeństwo w miejscach publicznych, zamieszkania i na drodze.

Zgodnie z dokumentem pn. „Strategia Sprawne Państwo 2020” w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowano też „Program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej 2016-2017 im. Władysława Stasiaka”. Został on zainaugurowany 21 marca br. Program przewiduje jako cel główny, wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Środki finansowe Programu będą przeznaczone na dofinansowanie zadań o charakterze profilaktyczno-prewencyjnym obejmujących lokalne projekty realizowane w celach szczegółowych Programu. Problem bezpieczeństwa osób starszych wpisuje się również w założenia ogólnopolskich i lokalnych programów profilaktycznych poświęconych osobom starszym pn. „Bezpieczny senior” realizowanych przez policję. Projekty te opierają się na wielokierunkowej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz środkami masowego przekazu. Głównym celem programów jest podniesienie świadomości osób starszych, ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na ich szkodę, ochrona konsumentów (seniorów) oraz promocja zdrowego i bezpiecznego stylu życia. W ustawie budżetowej na 2016 r. zaplanowano rezerwę celową w wysokości 3 mln zł na finansowanie zadań programu

Jeśli chodzi o oszustwa, z którymi spotkać mogą się osoby starsze, to na pierwszy plan wysuwają się te, w których przestępca podaje się za krewnego (ofiaryt tracą wówczas zazwyczaj oszczednosci życia) lub za funkcjonariusza. Zgodnie z przedstawionymi danymi w latach 2006-2014 wzrosła liczba przestępstw dokonywanych metodami „na wnuczka” i „na policjanta” z 439 w 2006 r. do 1947 w 2014 r. W pierwszym półroczu 2016 r. zgłoszone zostały 524 zdarzenia w tym 162 dokonane skutecznie. 74 osobom zatrzymanym przedstawiono ponad 200 zarzutów. Ofiarami sprawców przestępstw padają osoby w wieku 70-79 lat – 44%, 80-98 lat (36%), 60-69 lat (16%) oraz 50-59 lat (6%).

Pt., 17 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska