Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm: komisja samorządu negatywnie o kwocie wolnej

Sejm: komisja samorządu negatywnie o kwocie wolnej fotolia.pl
Większość posłów sejmowej komisji samorządu terytorialnego na jej posiedzeniu 12 kwietnia negatywnie zaopiniowała projekt ustawy autorstwa klubu Nowoczesna, proponujący wprowadzenie autorskiego algorytmu wyższej kwoty wolnej od PIT oraz zbilansowania związanych z tym ubytków w budżetach JST wyższymi udziałami w wpływach z podatku.
 
Jak poinformował na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Wiesław Jańczyk, ze względu na inicjatywę prezydencką w kwestii podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych oraz toczące się rozmowy ministra finansów ze środowiskiem samorządowym, rząd negatywnie opiniuje poselski projekt.
 
Podobny wydźwięk miała wypowiedź wiceprzewodniczącego komisji z klubu PiS. Zwrócił on uwagę, że samorządy słusznie oczekują rekompensaty ubytków w swoich dochodach spowodowanych delegowaniem na nie kolejnych zadań. Ale jednocześnie zaapelował, by nie rozdrabniać kwestii zmiany systemu finansowania JST na pojedyncze projekty (kilka jest przedmiotem pracy podkomisj sejmowych) i zająć się sprawą kompleksowo. Po czym poseł zgłosił wniosek o negatywną opinię komisji o projekcie ustawy autorstwa klubu Nowoczesna. Większość poselska wniosek przegłosowała.
 
Dyskusji merytorycznej nad zagadnieniem nie było. Jedynie przedstawiciel Związku Powiatów Polskich podkreślił, iż środowisko samorządowe dostrzega potrzebę podniesienia obywatelom kwoty wolnej od podatku dochodowego, ale nie może odbyć się to kosztem oszacowanego na 9 mld zł olbrzymiego ubytku w dochodach JST, ponieważ samorząd terytorialny jest organizatorem podstawowych usług publicznych dla ludnści i największym inwestorem publicznym w kraju. Jest oczywiste, że tak poważny ubytek odbije się na jakości tych usług i inwestycji.
 
Przedstawiciel ZPP wyraził również zaniepokojenie symptomami kontynuacji w obecnej kadencji, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, praktyki przedstawiania przez rząd i zyskujących przychylność posłów projektów ustaw implikujących konsekwencje finansowe dla JST bez ich bilansowania.
Czw., 14 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża