Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rewolucja w podpisach elektronicznych - całkowicie nowa ustawa

Rewolucja w podpisach elektronicznych - całkowicie nowa ustawa fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt ustawy o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw. Projekt ma przygotować polskie prawo do wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (popularnie zwane rozporządzeniem eIDAS).

Jaki jest cel projektu?

Podstawowym celem przygotowanej ustawy jest wprowadzenie przepisów w odniesieniu do kwestii wskazanych w eIDAS jako pozostających do uregulowania na poziomie państw członkowskich oraz dokonanie zmian koniecznych do prawidłowej realizacji rozporządzenia eIDAS w aktach rangi ustawowej. W prawie polskim regulowana była dotychczas w sposób pełny jedynie instytucja podpisu elektronicznego (w tym zwłaszcza bezpiecznego podpisu elektronicznego) oraz znakowanie czasem. Rozporządzenie eIDAS poszerza gamę dostępnych usług oraz nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia nadzoru w tym obszarze. Kwestie dotyczące nadzoru usług zaufania oraz notyfikacji systemów elektronicznej identyfikacji stanowią najważniejszą treść nowej krajowej regulacji.

Czego dotyczy projekt?

Jak wskazali projektodawcy, wśród podmiotów, na które będzie oddziaływał projekt są m.in. organy administracji samorządowej, szkoły, szpitale. Projektodawcy nie określili skutków finansowych, jakie spowoduje wejście w życie projektu dla budżetów ww. podmiotów. Niewątpliwie organy adminsitracji będą musiały w zakresie przewidzianym prawem stosować nowe zasady i pojęcia.

Zgodnie z projektem ustawa zawiera m.in.:

  • zasady postępowania w sprawie wniosku o wpis i zgłoszenia  do rejestru dostawców usług zaufania;
  • zasady postępowania w sprawie wniosku o notyfikowanie systemu identyfikacji elektronicznej;
  • zasady zawieszania certyfikatów;
  • zasady zakończenia działalności przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania;
  • odpowiedzialność w zakresie usług zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

Ponadto, ustawa wprowadza istotne zmiany w definiowaniu podstawowych pojęć takich jak: podpis elektroniczny, usługa zaufania (kwalifikowana i niekwalifikowana), pieczęć elektroniczna, kwalifikowany elektroniczny znacznik czasu.

Źródło: RCL i MC

Pt., 1 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka