Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki na dofinansowanie pieczy zastępczej po 2017? Niewykluczone

Środki na dofinansowanie pieczy zastępczej po 2017? Niewykluczone fotolia.pl
Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrywała dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli pierwszy dotyczący funkcjonowania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w województwie podlaskim oraz raport o Funkcjonowaniu asystentów rodziny w świetle ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
 
Informacja na temat koordynatorów jest informacją bardzo pozytywną zarówno na temat samego zawodu jak i na temat samorządu powiatowego, który jest jego realizatorem. Raport mówi o odpowiednich kwalifikacjach, budowaniu trwałych relacji, prawidłowej diagnozie potrzeb oraz pomocy adekwatnej do zapotrzebowania. Ważnym elementem wynikającym z raportu jest też pozytywna ocena pracy koordynatora przez same rodziny, co pozwala wysnuć tezę, że koordynator na trwałe wpisał się w system pieczy zastępczej w Polsce. 
 
Senatorowie zaniepokoili się kwestią formy wsparcia dla koordynatorów, zdaniem NIK nie są one odpowiednio zapewniane.
 
Przedstawiciel ZPP odnosząc się do raportu ocenił, że również w jego przekonaniu raport pokazuje jak ważna jest rola samorządu powiatowego w tworzeniu polityki społecznej. Natomiast odnosząc się do realizowania form wsparcia dla koordynatorów zgodził się z przedstawicielami Ministerstwa, którzy zastanawiali się nad wprowadzeniem na stronę internetową przykładów dobrych praktyk w pieczy zastępczej i poinformował o działaniach, które prowadzi w tym zakresie ZPP. Informował między innymi o publikowaniu artykułów prasowych poświęconych tej tematyce w Dzienniku Warto Wiedzieć, czy też o prowadzonych przez Związek bezpłatnych szkoleniach kierowanych do pracowników samorządowych, a dostyczących właśnie do pieczy zastępczej. Ponadto zwrócił uwagę także na inny wątek, tj. fakt, że w obecnej chwili środki na finansowanie wynagrodzeń tych pracowników pochodzą w 57,7% ze środków własnych powiatów, 31,1 % dotacji budżetowej oraz 9,3 % ze środków UE, a w perspektywie czasu zadanie to będą musiały przejąć na siebie samorządy. Podkreślał, że pojawi się problem braku wystarczających środków na ten cel. Mówił, że istotnym wydaje się wprowadzenie bądź zapewnienie dalszego współfinansowania tego zadania przez budżet centralny, w szerszej perspektywie horyzontalnej.
 
Przedstawiciel  MRPiPS odnosząc się do słów przedstawiciela ZPP powiedział, że środki na ten cel zostaną zagwarantowane do 2017 roku. Późniejsze dofinansowanie nie jest wykluczone jednak zależeć to będzie od postanowienia większości parlamentarnej. Mówił jednak, że nie jest to wykluczone. Powiedział też, że w najbliższych dniach zostaną ogłoszone konkursy dotyczące pieczy zastępczej na ten rok, co pozwoli na lepszą organizację tego zadania.
Czw., 14 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk