Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji publicznych projekt zmiany ustawy Kodeks pracy, proponowana regulacja zdaniem resortu ma na celu ograniczenie nielegalnego zatrudniania pracowników.
Całą istotą projektu jest zmiana art. 29 ust 2 odnoszącego się do formy zawierania umowy o pracę, ta jak do tej pory pozostanie ona formą pisemna, jednak zmieni się istota, co do potwierdzenia pracownikowi jej ustaleń. Do tej pory pracodawca miał możliwość dokonania wspomnianego potwierdzenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Według przygotowanej zmiany „pracodawca powinien przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia, co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków”.
Obecnie obowiązująca regulacja oznacza, że pracodawca może wypełnić swój obowiązek do końca pierwszego dnia pracy pracownika. W praktyce regulacja ta służy pracodawcom do nielegalnego zatrudniania pracowników, bowiem w razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy regułą jest tłumaczenie przedstawiane przez pracodawców, iż pracownicy nie posiadają jeszcze umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy, i pisemne potwierdzenie zostanie dostarczone pracownikom do końca ich dnia pracy.
Zaproponowana zmiana ma doprowadzić do ukrócenia tej praktyki. Umożliwi ona inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia, co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.