Rząd rozpoczął konsultacje społecznego swoje sztandarowego projektu pod nazwą "Program Rodzina 500+". Każdy może zgłosić swoje uwagi na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pod tym hasłem kryje się projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci opublikowany. Został on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Można go znaleźć tutaj.
Celem projektowanej ustawy, jak czytamy w jej uzasadnieniu, jest przede wszystkim pomoc finansowa dla rodzin wychowujących dzieci. Będą one mogły otrzymać nowe świadczenie wychowawcze. Skierowane jest ono do rodzin wychowujących dzieci do 18. roku życia i ma zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin związane z wychowywaniem dzieci, a tym samym zachęcać do podejmowania decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.
Nowe świadczenie
Projekt ustawy wprowadza do systemu prawnego nowe świadczenie - wychowawcze. Będzie ono przyslugiwać matce, ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Rozszerzenie tego katalogu na opiekunów faktycznych dziecka ma przede wszystkim zabezpieczać otrzymywanie świadczenia w sytuacjach, w których opiekun dziecka złożył wniosek do sądu o przyznanie praw rodzicielskich. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie wypłacane będzie temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłacane będzie temu, kto pierwszy złoży wniosek. Z kolei jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką znajduje się dziecko.
Źródło: mpips.gov.pl