18 grudnia 2015 roku na stronach RCL pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest wprowadzenie bezpłatnych leków, dla osób które ukończyły 75 rok życia. Jak uzasadnił projektodawca, osoby starsze, z powodu chorób towarzyszących zaawansowanemu wiekowi, często kilku chorób współistniejących, zmuszone są przeznaczyć na leki dużą część swojego dochodu miesięcznego, a często rezygnują z leczenia ze względów finansowych.
Zasadnym w ocenie projektodawcy jest przyznanie „starszym” świadczeniobiorcom uprawnienia nie tylko do bezpłatnych leków, ale również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wymienionych w wykazie ogłaszanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia w drodze obwieszczenia.
Bezpłatne leki przepisywać będzie mógł lekarz podstawowej opieki zdrowotnej dla świadczeniobiorców objętych opieką na podstawie deklaracji wyboru.
Jak jest, a jak będzie?
Obecnie osoby starsze, które nie posiadają dodatkowych uprawnień, o których mowa w art. 43–46 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych mają dostęp do leków refundowanych na takich samych zasadach, jak pozostali świadczeniobiorcy. Przedmiotowy projekt w części nowelizującej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje zmianę tego stanu, wprowadzając szczególne uprawnienie do świadczeń opieki zdrowotnej dla tej grupy świadczeniobiorców.
Projektodawca wskazuje, że koszty leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których dotyczy przedmiotowy projekt, finansowane będą z budżetu państwa.
Źródło: RCL