Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia uchylającego rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka z dniem 1 stycznia 2016 r. w województwie małopolskim powstanie gmina Szczawa (z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica), a w województwie podlaskim - gmina Grabówka (z dotychczasowego obszaru gminy Supraśl). Dyskusje na tym czy tworzyć nowe gminy były burzliwe. Przeprowadzane były m.in. na posiedzeniu plenarnym oraz na zespołach roboczych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Finalnie 28 lipca br. Rada Ministrów podjęła decyzję o wydzieleniu nowych jednostek.
Jednakże w ocenie nowego rządu zmiany w podziale terytorialnym wymagają uchylenia. Dlaczego? - Odnośnie zmian dot. gminy Szczawa, należy zauważyć, że we wrześniu 2013 r. na terenie gminy Kamienica zostało przeprowadzone referendum gminne w sprawie podziału gminy Kamienica. Na 5833 mieszkańców uprawnionych do głosowania, udział wzięły 792 osoby. Tym samym frekwencja wyniosła 13,58%. Zgodnie z art. 55 ustawy o referendum lokalnym, referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych – czytamy w uzasadnieniu projektu. Dlatego zdaniem obecnej Rady Ministrów referendum przeprowadzone w gminie Kamienica jest nieważne.
Nowy rząd uzasadniając swoją decyzję przypomina, że 27 marca 2015 r. Rada Gminy Kamienica podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywną opinię w sprawie utworzenia gminy Szczawa z obecnego obszaru gminy Kamienica. Ponadto, Rada Powiatu Limanowskiego w rezolucji z 26 marca 2015 r. wyraziła swoją dezaprobatę dla inicjatywy utworzenia gminy Szczawa z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynął także protest mieszkańców sołectwa Zasadne, a także negatywna opinia Dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego w sprawie utworzenia gminy Szczawa. Z opinii przygotowanej przez Wojewodę Małopolskiego wynika, że utworzenie nowej gminy Szczawa, poprzez podział gminy Kamienica prowadzi niewątpliwie do ograniczenia potencjału obecnej gminy Kamienica i do powstania jeszcze słabszej nowej gminy Szczawa, o najmniejszej liczbie mieszkańców w województwie małopolskim.
Jeśli zaś chodzi o zmiany dot. gminy Grabówka, to jak wynika z uzasadnienia projektu - 24 maja 2015 r. na terenie gminy Supraśl odbyło się referendum gminne w sprawie podziału gminy Supraśl – 2 – i wydzielenia z jej części nowej gminy – gminy Grabówka. W referendum wzięło udział 6997 osób, na 11 364 osób uprawnionych, frekwencja wyniosła 62%. Liczba głosów pozytywnych – czyli za podziałem gminy wynosi 3122, czyli 45% głosów ważnych, natomiast liczba głosów negatywnych – czyli przeciwnych podziałowi gminy wyniosła 3815, tj. 55% głosów ważnych. Rada Miejska w Supraślu, biorąc pod uwagę wyniki ww. referendum, podjęła uchwałę, w której negatywnie zaopiniowała utworzenie gminy Grabówka.
Nowa Rada Ministrów analizując wyniki stwierdza, że w przypadku gminy Supraśl większość mieszkańców była przeciwna jej podziałowi. - W związku z powyższym, Rada Ministrów, po ponownej analizie sprawy dot. utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, postanowiła zweryfikować podjętą w 28 lipca 2015 r. decyzję. Tym samym projekt niniejszego rozporządzenia uchyla rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka – podaje uzasadnienie.