Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK o przeciwdziałaniu bezrobociu

NIK o przeciwdziałaniu bezrobociu fotolia.pl

Utrzymanie zatrudnienia nie przynosi skutku, czyli raport NIK o skuteczności wybranych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu – informacja w Sejmie.

24 września br. sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej rozpatrzyła Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli skuteczności wybranych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu w niektórych województwach.

O raporcie NIK pisaliśmy tutaj.

Informację przedstawił Robert Łukasz, wicedyrektor delegatury NIK w Rzeszowie. Jak podawał, przeprowadzona kontrola ujawniła niekorzystne zjawiska w zakresie uzyskiwania trwałych efektów aktywizacji zawodowej, czemu sprzyjał brak spójnych i precyzyjnych uregulowań prawnych. Z ustaleń kontroli wynika, że mimo wykazywania wysokich wskaźników efektywności zatrudnieniowej efektywność ta – rozumiana jako trwałość zatrudnienia – była niska. Przyczyną niskiej skuteczności obok generalnie trudnej sytuacji na rynku pracy w poszczególnych regionach było także aktywizowanie bezrobotnych bez realnej możliwości uzyskania trwałego zatrudnienia.

Komisja upoważniła Prezydium Komisji do przygotowania projektu dezyderatu na podstawie wniosków z kontroli NIK.

Ponadto Komisja rozpatrzyła Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli dotacji z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w Polsce Wschodniej. W ocenie NIK przyznanie w latach 2010-2013 jednorazowych środków finansowych na podjęcie działalności gospodarczej przyczyniło się do zaktywizowania mniejszej liczby osób na terenie województw Polski Wschodniej, niż wynikało to z danych publikowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według danych Ministerstwa wszystkie osoby biorące udział w aktywizacji zawodowej poprzez dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej zostały uznane za skutecznie zaktywizowane. Kontrola przeprowadzona w 15 powiatowych urzędach pracy w województwach Polski Wschodniej wykazała, że z spośród osób, które w latach 2010-2013 rozpoczęły działalność gospodarczą przy udziale środków Funduszu Pracy, ponad 25% zarejestrowało się ponownie w ewidencji bezrobotnych, przy czym dla działalności gospodarczych podjętych przed trzema laty lub wcześniej wskaźnik ten wyniósł prawie 40%.

Komisja rozpatrzyła również Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli działania ośrodków pomocy społecznej w zakresie rozpoznawania i monitorowania sytuacji społecznej.

Jak pokazują wyniki kontroli, działania podejmowane przez skontrolowane ośrodki pomocy społecznej nie zapewniały zarówno prawidłowego, jak i skutecznego rozpoznawania i monitorowania sytuacji społecznej osób wymagających objęcia pomocą.

Ośrodki pomocy społecznej nie posiadały pełnej wiedzy o osobach, do których powinna zostać skierowana pomoc społeczna. Przyczyną była niewystarczająca aktywność ośrodków w pozyskiwaniu takich informacji, brak spójnych i racjonalnych zasad monitorowania środowiska społecznego oraz współpracy z podmiotami mogącymi posiadać wiedzę w tym zakresie. Ośrodki pomocy społecznej, organizując pomoc społeczną, w wielu przypadkach nie współpracowały w wystarczającym stopniu z organizacjami społecznymi i pozarządowymi oraz innymi podmiotami. Współpraca z reguły miała powierzchowny charakter, w zasadzie nie była dokumentowana i ograniczała się często do odbioru informacji o sytuacjach wymagających interwencji.

Jak wynika z raportu, ośrodki nie wykorzystywały w pełni ważnego kanału informacyjnego o możliwych do uzyskania przez potencjalnych beneficjentów formach pomocy społecznej, jakim jest strona internetowa BIP.

Na koniec Komisja kontynuowała rozpatrywanie odpowiedzi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderat nr 52 w sprawie wykorzystania środków publicznych na uprawy sadownicze i jagodowe w ramach programów rolnośrodowiskowych, przyjmując odpowiedź na ten dezyderat.

W posiedzeniu uczestniczył Marek Bucior, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Sejm

Czw., 1 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska