Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina nabędzie byłe mieszkania zakładowe ze wsparciem państwa

Gmina nabędzie byłe mieszkania zakładowe ze wsparciem państwa fotolia.pl
Komisja Infrastruktury podjęła decyzję o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Posłowie liczą na wstawiennictwo również Marszałek Sejmu, która jak mają nadzieję podejdzie do projektu priorytetowo i nadany zostanie mu w niedługim czasie numer druku. Dzięki temu byłaby szansa na uchwalenie projektu jeszcze w tej kadencji. 
 
Projektowana regulacja ma za zadanie doprowadzić do skorzystania przez gminy ze wsparcia z Funduszu Dopłat, w wypadku nabywania przez gminę lokali mieszkalnych będących byłymi mieszkaniami zakładowymi. To rozwiązanie zostanie wprowadzone do priorytetowego katalogu preferencyjnych rozwiązań wspierających przedsięwzięcia powiększające zasób lokalowy gminy.
Regulacja ma również wyeliminować bariery prawne ograniczające korzystanie przez gminy z tych środków.
 
Ograniczenia, które mają zostać wyeliminowane to objęcie programem wsparcia również inwestycji, które realizują spółki gminne. Rozumiane, jako spółki, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50% głosów na zgromadzeniu wspólników. Kolejnym elementem jest rezygnacja z obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych w przypadku uzyskania z Funduszu Dopłat wsparcia związanego z nabyciem byłych mieszkań zakładowych. Zakłada się równoległe złagodzenie wymogu tworzenia ekwiwalentu lokali socjalnych w stosunku do pozostałych przedsięwzięć, których przedmiotem nie będą byłe mieszkania zakładowe. Inwestor, który będzie realizował takie przedsięwzięcie polegające na tworzeniu lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych, będzie miał wybór pomiędzy zapewnieniem odpowiedniej liczby lokali socjalnych lub odpowiedniej powierzchni użytkowej lokali socjalnych.

Zmiany dotkną też poziomów wsparcia, które powiększą się o dodatkowe 5 procent. Dla nabycia byłych mieszkań zakładowych poziom będzie wynosił 30 procent jak dotychczas dla inwestycji dotyczącej nabywania mieszkania. Skutki budżetowe zmian w programie wynikają z kwot określonych w ustawie budżetowej, więc nie będzie to powodowało automatycznego zwiększania wydatków budżetu państwa. Projektodawca nie wyklucza jednak, że może to wpłynąć na wyższe zapotrzebowanie na środki Funduszu Dopłat.  
 
Czw., 17 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk