Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Środowiska nie chce ustawy o szkodach łowieckich

Ministerstwo Środowiska nie chce ustawy o szkodach łowieckich fotolia.pl

9 września 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji pracującej nad projektem ustawy o szkodach łowieckich, ubezpieczeniach obowiązkowych, Łowieckim Funduszu Odszkodowawczym oraz o zmianie niektórych ustaw. Przed posiedzeniem projekt ustawy został przeanalizowany przez Biuro Legislacyjne, które wniosło szereg uwag. Po wstępnym zapoznaniu się z materiałem, przewodniczący podkomisji wyraził swoje wątpliwości dot. zasadności dalszego procedowania przedmiotowego przedłożenia.

„Spróbujmy. Zobaczymy co będzie dalej.”

Ja poinformowali przedstawiciele Ministerstw, na dzień posiedzenia nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu, zaś oceny dwóch resortów obecnych na posiedzeniu były skrajnie odmienne. Zapowiedziano, że stanowisko rządu jest przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów w najbliższym czasie. Minister ds. rolnictwa wypowiedział się o projekcie pozytywnie. Zauważył, że pomimo niedociągnięć niektórych projektowanych rozwiązań, problem jest na tyle istotny, że warto się nim zająć, nawet jeśli miałoby to oznaczać istotną zmianę przedłożenia. Inne zdanie miał przedstawiciel Ministerstwa Środowiska, który stwierdził, iż błędy w przedłożeniu są na tyle poważne, że uniemożliwiają dalszą pracę nad tym dokumentem. Ponadto, zauważył, że problem szkód łowieckich jest elementem prawa łowieckiego i właśnie w tej ustawie – Prawo łowieckie, szkody łowieckie winny być uregulowane. Nie ma potrzeby wyodrębniania tematyki szkód do osobnego aktu prawnego. Aktualnie są procedowane zmiany ustawy Prawo łowieckie (projekt na etapie drugiego czytania), jednakże nie dotyczą one szkód łowieckich – jak zauważył przedstawiciel Ministerstwa, nic nie stoi na przeszkodzie, by posłowie zgłosili poprawki regulujące szkody łowieckie w toku procedowania zmian w Prawie łowieckim.

Przewodniczący podkomisji zadecydował, że pomimo wielu istotnych uwag i zastrzeżeń, podkomisja podejmie prace nad nową ustawą.

Finał prac

Posłowie przystąpili do procedowania, jednakże już przy ustalaniu tytułu ustawy napotkano na problemy. Biuro Legislacyjne wskazało, że tytuł należy, skrócić, przeformułować. Ponadto, należy wystąpić do Biura Analiz Sejmowych z wnioskiem o zbadanie projektu pod kątem zgodności z Konstytucją w zakresie wykonalności ustawy i równości podmiotów wobec prawa.

W takim stanie sprawy, posłowie zadecydowali o przekazaniu projektu do przedstawiciela wnioskodawców, posła Marka Gosa, wraz z uwagami resortów oraz Biura Legislacyjnego, z prośbą o wypracowanie poprawek umożliwiających dalsze procedowanie ustawy.

Pt., 11 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka