Do sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych. Jak wskazuje projektodawca, nowelizacja ma na celu doprecyzowanie, a częściowo również stworzenie ram prawnych niezbędnych do wdrożenia rozwiązań w zakresie systemu informacji w ochronie zdrowia.
Zmiany
Projekt dostosowuje system prawny do wprowadzenia tzw. elektronicznych recept, skierowania, zlecenia oraz rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych, a także doprecyzowuje przepisy dotyczące „telemedycyny” (świadczenia usług medycznych na odległość).
Ponadto, projektowana ustawa czyni zadość wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 grudnia 2014 roku w sprawie o sygn. akt: K 33/13, zgodnie z którym wobec konstytucyjnego wymagania, aby ograniczenie prawa do prywatności i autonomii informacyjnej było dokonywane w drodze ustawy jest niezbędne, aby ustawa wyznaczała przedmiot rejestrów medycznych tworzonych przez ministra oraz wyraźnie ustalała dane, które mogłyby być gromadzone w tych rejestrach. Przedłożona dokładnie określa zatem dane, jakie mogą być zbierane w rejestrach „medycznych”.
Kolejna zmiana, jaką przewiduje nowa ustawa to dostosowanie warunków prawnych kształcenia lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i ratowników medycznych do procesu informatyzacji systemu kształcenia kadr medycznych.
Źródło: Sejm RP