Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwolnienia w gospodarce odpadami obligatoryjne, czy fakultatywne?

Zwolnienia w gospodarce odpadami obligatoryjne, czy fakultatywne? fotolia.pl
W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy o Kracie Dużej Rodziny, oraz niektórych innych ustaw, projekt w założeniu ma słuszny cel jednak brak jednego słowa o określeniu fakultatywności rozwiązania może budzić obawy.
 
Zmiana ma na celu wprowadzanie zwolnień dla rodzin wielodzietnych w zakresie ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym. W uzasadnieniu do projektu jest mowa o możliwości udzielenia takich rozwiązań przez samorząd jak było to do zmiany przepisów, jednak biorąc literalne brzmienie zapisów zmian okazuje się, że zwolnienia będą obowiązkowe. 
 
Realizacja zadania z zakresu gospodarki odpadami stanowi zadanie własne gmin, wydaje się tym samym za zasadne, aby to jednostka mogła dokonywać w jakich granicach i dla kogo dokonuje ulg i zwolnień. Projekt  w przedmiotowym brzmieniu nie spełnia warunków wynikających z art. 34 Regulaminu Sejmu, bo nie zawiera skutków finansowych wejścia w życie ustawy oraz nie wskazuje źródła finansowania ubytków w dochodach jednostek. 
 
Posłowie nie mogąc dojść do porozumienia w tej sprawie, postanowili skierować projekt do Podkomisji Finansów w ramach Komisji Samorządu Terytorialnego i to posłowie z tej komisji zdecydują ostatecznie, czy projekt będzie miał skutki obligatoryjne, czy fakultatywne dla JST. 
Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk