Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzienny opiekun dostanie umowę o pracę

Dzienny opiekun dostanie umowę o pracę fotolia.pl

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP pozytywnie zaopiniowała sprawozdaniem podkomisji, powołanej do pracy nad zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęte sprawozdanie dotyczy przepisów o nowym rodzaju świadczenia, czyli 1000 złotych dla osoby, której nie przysługuje świadczenie macierzyńskie w związku z urodzeniem dziecka. Chodzi tutaj w szczególności o wypełnienie obietnic z expose Pani Premier.
Świadczenia będą należały się za każdy miesiąc, przez odpowiedni okres dla osób m. in. objętych umowami cywilnoprawnymi.

Świadczenie to jest pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, ponadto według założeń znaleziono na nie również odpowiednie finansowanie.

Niestety nie uwzględniono w ramach sprawozdania głosów samorządów o powiększeniu środków na wydawanie decyzji, pozostanie ono na niezmienionym poziomie tj. 30 złotych. Argumenty, strony rządowej były już znane na poziomie podkomisji oraz podczas prac zespołu KWRiST.

Jednak pozytywny wydźwięk projektu może, przyczyni się do wzrostu poziomu urodzeń.

Jedyną zmianą jaką dokonano na poziomie Komisji, to wprowadzono nowy artykuł do ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Zakłada on możliwość zatrudnienia dziennego opiekuna również w oparciu o umowę o pracę. Do tej pory takiej możliwości ustawa nie przewidywała i opiekunowie wykonywali swoje zadania w ramach umowy cywilnoprawnej.

Ze względu na skutki pozytywne dla tej grupy osób, posłowie z Komisji zdecydowali również, że przepis ten wejdzie w życie wcześniej niż cała ustawa, tzn. po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw.

Śr., 24 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk