Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Połowy elektronicznie zliczane

W związku z obowiązkiem implementacji systemu przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie rybołówstwa w zakresie kontroli i nadzoru nad wykonywaniem rybołówstwa oraz zarządzania zasobami morskimi, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt założeń projektu ustawy o rybołówstwie morskim.

Zgodnie z przedłożonymi założeniami główne zmiany będą dotyczyły przyznania nowych kompetencji kontrolnych i nadzorczych organom administracji rybackiej, tj. ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa oraz okręgowym inspektorom rybołówstwa morskiego. Ten pierwszy będzie właściwy m.in. w sprawach prowadzenia w formie elektronicznej rejestru statków rybackich, zarządzania zdolnością połowową oraz dodatkową zdolnością połowową, wprowadzania zakazu połowu określonego gatunku organizmów morskich z uwagi na wyczerpanie lub zagrożenia wyczerpania ogólnej kwoty połowowej danego gatunku, prowadzenia utrzymania i odtwarzania zasobów ryb w polskich obszarach morskich, czy wreszcie nadzoru nad ruchem statków rybackich przy pomocy satelitarnego systemu monitorowania oraz zbierania, gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych w zakresie wykonywania rybołówstwa morskiego; ci drudzy – m.in. w sprawach prowadzenia w formie elektronicznej rejestru wydanych sportowych zezwoleń połowowych.

Nowe rozwiązania mają dotyczyć również m.in.:

  1. wprowadzenia dla armatorów statków rybackich o polskiej przynależności przenoszalnych wieloletnich uprawnień połowowych w odniesieniu do niektórych gatunków ryb. Przydział nastąpi proporcjonalnie do wysokości połowów danego gatunku ryby prowadzonych przez danego armatora. Dodać należy, że armatorzy będą mogli przyznany im udział procentowy w ogólnej kwocie połowowej zbywać w całości lub części w drodze umowy;
  2. przyznawania armatorom z miejsce indywidualnych kwot połowowych tzw. kwoty wspólnej, tj. przeznaczonej do odłowienia bez podziału na poszczególne statki rybackie. Uznana organizacja producentów będzie przedstawiać do zatwierdzenia właściwemu organowi administracji rybackiej sposób i warunki gospodarowania tak przydzieloną kwotą wspólną;
  3. wprowadzenia obowiązku dla kapitanów statków rybackich o długości całkowitej wynoszącej co najmniej 12 metrów prowadzenia dziennika połowowego w formie elektronicznej.

Projekt założeń został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 12 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski