Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finanse samorządowe. Rozczarowujące posiedzenie

Porządek obrad posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów w dniu 24 kwietnia był bardzo ambitny – miał stanowić podstawę do szerokiej dyskusji nad planami reformy systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Niestety – wyszło tak jak zwykle, gdy liczymy na aktywne działanie ze strony Ministerstwa Finansów.

Obrady nie tylko ograniczyły się do przedstawienia stanowiska strony samorządowej (gdyż strona rządowa oczekuje przedstawienia tego stanowiska na piśmie, a wcześniej żadnych prac koncepcyjnych nie podejmie), ale w dodatku poszczególni przedstawiciele mieli okazję usłyszeć, że ich propozycje wybiegają poza wstępnie zarysowany zakres tematyczny obrad. Ostatecznie posiedzenie ograniczyło się do tradycyjnych narzekań i postulatów zmian w systemie dochodów – nie raz już poruszanych w ciągu minionych lat. Znalazły one odzwierciedlenie w stanowisku przedłożonym na posiedzeniu plenarnym.

Niezależnie od tego Zespół – bez większej dyskusji – zaopiniował pozytywnie projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej, a także projekt podziału części wyrównawczej subwencji ogólnej (wyrównanie ulg ustawowych związanych  specjalnymi strefami ekonomicznymi) – choć tutaj przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich zasygnalizował zasadność zmian ustawowych.

Przewidziane w porządku obrad omówienie kwestii dotyczącej zasad stosowania NIP i PESEL w dokumentach urzędowych np. NIP-2 zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej będącej podatnikiem lub płatnikiem ograniczyło się do wyjaśnienia, że osoby wnoszące ten punkt po prostu nie zauważyły zmiany wzoru formularza…
Ostatecznie po dwóch godzinach posiedzenie się zakończyło – nie przynosząc zasadniczo żadnych istotniejszych rozwiązań.

Czw., 26 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski