Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja z drugiego, marcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Relacja z drugiego, marcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego .

Wykładnia MSWiA w sprawie odbierania praw jazdy, echa spotkania z kierownictwem Ministerstwa Finansów, subwencja ekologiczna oraz ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych – to główne tematy drugiego już posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w marcu.

Spotkaniu współprzewodniczyli Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jan Grabkowski, starosta poznański, wiceprezes Zarządu ZPP.

Posiedzenie komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpoczęło wystąpienie minister Agnieszki Ścigaj w sprawie propozycji uzupełnienia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Co z odbieraniem praw jazdy?

Kolejnym punktem dyskusji podczas posiedzenia KWRiST była informacja na temat rozwiązania problemu odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości, powstałego w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Mamy do czynienia z wyrokiem interpretacyjnym, który z punktu widzenia kontroli ruchu drogowego, nie wywołał bezpośrednio konieczności dokonywania zmian prawnych. TK nie zakwestionował samego postępowania administracyjnego. Trzy miesiące funkcjonowania wyroku TK z perspektywy policji – ale nie mówię tu o perspektywie samego dokonywania kontroli ruchu drogowego, ale również o perspektywie występowania do organów policji o podjęcie określonych czynności chociażby wsparcia w zakresie prowadzonego postępowania administracyjnego, nie przynosiła obserwowanych zmian. Mieliśmy pojedyncze przypadki, gdzie starostowie występowali do policji o potwierdzenie dopuszczalności urządzenia pomiarowego. Wyrok nie wywołał bezpośrednich skutków prawnych – stwierdził Szymon Wróbel, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA.

- Natomiast jeśli z punktu widzenia praktyki postępowania administracyjnego nowe problemy i zjawiska, które by wymagały uregulowania na gruncie ustawowym przy zachowaniu modelu, który funkcjonuje, ale jednocześnie ułatwiłyby działanie na poziomie starostów jesteśmy otwarci na tego typu inicjatywy i prosimy o ich kierowanie do MSWiA – dodał przedstawiciel resortu.

W odpowiedzi na zaproszenie współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego MSWiA zadeklarowało, że weźmie udział w konferencji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji i przedstawi wykładnię resortu.

- Klucz problemu nie tkwi w przepływie informacji między policją a wydziałami komunikacji, tylko w tym, że każdy z powiatów musi samodzielnie zastanowić się, jak zinterpretować wyrok interpretacyjny Trybunału Konstytucyjnego i ustalić praktykę postępowania w sytuacjach takich, w których akurat sprawa jest kwestionowana przez kierowcę. My wskazywaliśmy, że potrzeba nie tyle zmiany, która dotyczy pozyskiwania danych z policji, tylko potrzebna jest zmiana, która jednoznacznie ustali, jak ma wyglądać w takim przypadku postępowanie administracyjne. Zatem odpowiedź, którą otrzymaliśmy dzisiaj, dotyka tylko części problemu – stwierdził Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

- Według informacji, które do nas dotarły, za sprawę się dotknęło Ministerstwo Sprawiedliwości i złożyło do wykazu prac Rady Ministrów wniosek, który obejmuje zmiany przepisów dotyczących procedury postępowania w sprawach przekroczenia prędkości o 50+ km/h – dodał.  

W odpowiedzi na pytanie, który organ jest właściwy w sprawie, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, że sprawę koordynuje MSWiA.

Echa spotkania strony samorządowej z kierownictwem Ministerstwa Finansów

Następnie omówiono ustalenia ze spotkania strony samorządowej z kierownictwem Ministerstwa Finansów, które odbyło się na początku marca w Kowalu (woj. kujawsko-pomorskie).

- Zaproszenie strony samorządowej przyjęła minister finansów Magdalena Rzeczkowska i wiceminister Sebastian Skuza, z którymi chcieliśmy porozmawiać o problemach finansowych, które już są i mogą jeszcze wystąpić w najbliższym czasie. Koniec roku w samorządach wszystkich szczebli zapowiada się kiepsko. Wiele samorządów może nie skończyć w tym roku z płynnością finansową. Rozmowa była bardzo ciekawa i odbyła się w atmosferze otwartości – zaznaczył współprzewodniczący KWRiST Jan Grabkowski, starosta poznański.

- Otrzymaliśmy deklaracje ze strony Ministerstwa Finansów, że w tym roku samorządy terytorialne dostaną wsparcie podobne do tych z ostatnich lat. Prosimy o to, by to wsparcie było nie później niż w III kwartale, bo większość samorządów dysponuje tylko środkami, które są w stanie zbilansować dochody i wydatki za trzy kwartały. Liczymy na to, że będzie to kwota wysoka – wyższa niż te 13,7 mld złotych. Możliwe, że pojawią się także środki z kolejnej edycji Funduszu Inwestycyjnego w ramach Polskiego Ładu – dodał Marek Wójcik, sekretarz KWRiST ze strony samorządowej.

Samorządy za uruchomieniem subwencji ekologicznej

Kolejnym punktem posiedzenia był wniosek strony samorządowej z poprzedniego posiedzenia KWRiST w sprawie dyskusji na temat możliwości uruchomienia subwencji ekologicznej.

- ZGWRP za każdym razem, jak na KWRiST trafiają projekty dotyczące ochrony środowiska, tworzenia nowych obszarów i ich zasad ochrony, przypominamy temat związany z rekompensatą za utracone możliwości rozwojowe zarówno dla mieszkańców, jak i tych obszarów. To temat zgłaszany już od 2008 roku. Dawno temu proponowaliśmy konkretne kwoty. To tylko kwestia przypomnienia. Te środki mogłyby pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy ze środków Lasów Państwowych. Prowadzenie subwencji ekologicznej stanowi wyraz realizacji przez państwo polityki zrównoważonego ekologicznie rozwoju i ma charakter subwencji wyrównawczej, czyli sprawiedliwie rekompensuje te utracone możliwości rozwojowe – podkreślił Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn, reprezentujący Związek Gmin Wiejskich RP.

- Ten materiał może gruntem, na podstawie którego mogę pracować, czyli nad rozwiązaniami docelowymi. Zapoznamy się z tym opracowaniem. Rozumiem, że będzie to jeden z postulatów strony samorządowej w ramach prac Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST – odpowiedział wiceminister finansów Stanisław Skuza.

Stan prac nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

W następnej kolejności KWRiST zajęła się wnioskiem strony samorządowej o informację Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci nt. stanu prac nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

- Prace nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych i projektem ustawy wprowadzającej te przepisy trwają. Wiem, że stronie samorządowej zależy szczególnie na rozwiązaniach dotyczących koronerów. Nie zasypujemy gruszek w popiele. Niestety te uzgodnienia międzyresortowe trwały dość długo, ale jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że wkrótce będziemy mogli przedstawić państwu projekt ustawy, przyjęty przez Radę Ministrów. Wierzymy, że te rozwiązania, o które strona samorządowa i wielu innych interesariuszy zabiegają od lat, ujrzą światło dzienne – stwierdził Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

Współprzewodniczący KWRiST Jan Grabkowski i sekretarz Komisji Marek Wójcik (obaj ze strony samorządowej) zaapelowali o przedstawienie projektu ustawy Komisji Wspólnej i poddania go dyskusji na jej forum.

Nowy członek Rady do Spraw Cyfryzacji piątej kadencji.

W odpowiedzi na wniosek ministra cyfryzacji o wskazanie kandydatów na członka Rady do Spraw Cyfryzacji piątej kadencji strona samorządowa zgłosiła Jana Macieja Czajkowskiego.

Lista aktów prawnych opiniowanych przez Komisję wraz z uzgodnieniami

Projekty z opinią pozytywną: 

  • projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie weryfikacji dotrzymania wielkości dopuszczalnej emisji z uwzględnieniem niepewności pomiarowej,
  • projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej,
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027,
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy na wspieranie innowacyjności oraz innowacje procesowe i organizacyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027,
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom pomocy na usługi doradcze oraz udział w targach w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027,
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną w ramach regionalnych programów na lata 2021- 2027,
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego,
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia,
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie typów szkół i placówek, w których nie tworzy się samorządu uczniowskiego,
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców,
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług,
  • projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Projekty z negatywną opinią:

  • projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028,
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie obszaru otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Do dalszych prac skierowano:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw,
  • projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.

Komisja upoważniła właściwe zespoły do wydania opinii do:

  • projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wzorów dokumentów wydawanych z zakresu rejestracji stanu cywilnego,
  • Wniosek Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na upoważnienie Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej do wydania opinii wiążącej wobec projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania renty socjalnej ,
  • projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (pod warunkiem wydania opinii pozytywnej; w razie opinii negatywnej – projekt wróci na posiedzenie KWRiST).

KWRiST pozytywnie rozpatrzyła też wniosek ministra zdrowia o pilne zaopiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Negatywnie został natomiast rozpatrzony wniosek ministra edukacji i nauki o wyrażenie zgody na upoważnienie Zespołu ds. Edukacji Kultury i Sportu do wydania opinii wiążącej wobec projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zostało zaplanowane na 26 kwietnia.

Pt., 31 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka