Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opieka nad pacjentem z zapaleniem stawów – pilotaż

Opieka nad pacjentem z zapaleniem stawów – pilotaż fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Wstępne wyniki badań przeprowadzonych w Polsce wskazują, że jedynie 7-15% świadczeniobiorców zostało zdiagnozowanych prawidłowo jako rozpoznanie w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów. Szacuje się, że w Polsce około 400 000 osób choruje na schorzenia stawów o podłożu zapalnym.

W zakresie programu pilotażowego KOWZS, proponowana jest poprawa dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), poprzez wprowadzenie kompleksowej diagnostyki najczęstszych zapalnych chorób reumatycznych wraz z możliwością kompleksowego oraz koordynowanego procesu leczenia w okresie 12 miesięcy. W ramach pilotażu zostanie uwzględniona specyfika wielochorobowości poprzez poprawę współpracy pomiędzy zespołami wielospecjalistycznymi i wypracowanie wytycznych algorytmów postępowania klinicznego przy Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów (RZS), Łuszczycowatym Zapaleniem Stawów (ŁZS), Zesztywniającym Zapaleniem Stawów Kręgosłupa (ZZSK), spondyloartropatią (SpA). Obecnie nadal są widoczne opóźnienia w diagnostyce świadczeniobiorców z tymi zapalnymi chorobami reumatycznymi, w tym opóźnienia w diagnostyce chorób współistniejących. Kluczowe jest także uwzględnienie rehabilitacji, jako ważnego elementu poprawy funkcjonowania świadczeniobiorców.

Aktualnie jednym z najważniejszych aspektów decydujących o skuteczności leczenia chorego na zapalne choroby reumatyczne i możliwości całkowitego zahamowania postępu choroby w czasie, kiedy nie dokonała ona jeszcze zmian, jest wczesne rozpoznanie i włączenie leczenia choroby.

Program pilotażowy obejmuje swoim zasięgiem 11 województw. W załączniku do rozporządzenia wskazanych jest 15 ośrodków, które po podpisaniu umowy z Funduszem będą mogły realizować program pilotażowy KOWZS.

Do programu pilotażowego będą kwalifikowani świadczeniobiorcy, u których występuje podejrzenie lub rozpoznanie ICD-10 wskazane w § 5 ust. 1 pkt 1, oraz objawy wczesnego zapalenia stawów tj. obrzęk i ból przynajmniej jednego stawu (nie będącym wynikiem urazu), o czasie trwania nie dłużej niż 6 tygodni, i/lub zapalny ból kręgosłupa trwający minimum od 3 miesięcy.

W ramach programu pilotażowego będą realizowane świadczenia w ramach dwóch modułów.

Moduł I – etap diagnostyczny, realizowany przez lekarza reumatologa jako koordynatora opieki. Moduł II – etap kompleksowej opieki, realizowany przez lekarza reumatologa jako koordynatora opieki - moduł ten realizowany będzie w okresie 12 miesięcy od daty ustalenia Indywidualnego Planu Opieki (4 porady reumatologiczne i 2 porady lekarza rehabilitanta lub fizjoterapeuty oraz wizyty specjalistyczne w zależności od potrzeb świadczeniobiorców). W ramach modułu II, w zależności od potrzeb świadczeniobiorca będzie posiadał zapewniony, z powodu chorób współtowarzyszących, dostęp do specjalistów zaangażowanych w proces opieki nad świadczeniobiorcami w zakresie: diabetologii, dietetyki, endokrynologii, kardiologii, laryngologii, okulistyki, ortopedii, okulistyki, neurologii, psychologii, psychiatrii, pulmonologii, rehabilitacji medycznej,  dietetyki. Konsultacje specjalistyczne obejmują co najmniej 1 wizytę u lekarza rehabilitacji medycznej, oraz w zależności od wskazań do max 10 wizyt specjalistycznych.

Program pilotażowy KOWZS zakończy raport końcowy, który będzie realizowany na etapie ewaluacyjnym programu pilotażowego.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj 

Śr., 8 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek