Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pilotaż leczenia pacjentów z otyłością olbrzymią

Pilotaż leczenia pacjentów z otyłością olbrzymią fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmianę do realizacji programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej polegającej na zmianie warunków koniecznych do spełnienia dla ośrodka koordynującego, zmianie wykazu ośrodków koordynujących i wydłużeniu etapu realizacji programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

Zmiana warunków koniecznych do spełnienia dla ośrodka koordynującego do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach KOS-BAR wynika z faktu, że pomimo trudnego do realizacji świadczeń okresu ograniczonego pandemią w latach 2020–2021, kolejni świadczeniodawcy spełnili wymagania w zakresie posiadania doświadczenia w realizacji procedur medycznych z zakresu chirurgii bariatrycznej, a także wykonali co najmniej 130 zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości wykonywanych min. dwoma różnymi technikami w roku 2020 lub 2021.

Z uwagi na zmianę powyższych warunków poszerzono wykaz ośrodków koordynujących o dodatkowych pięciu świadczeniodawców spełniających warunki do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach KOS-BAR.

Poszerzono wykaz ośrodków koordynujących o poniższe ośrodki: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Spółka z o.o., Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy oraz Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworzynie.

Wydłużono także etap realizacji, podczas którego są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, który potrwa do czerwca 2024 r. Zmiana podyktowana jest koniecznością umożliwienia zapewnienia poszczególnych etapów procesu terapeutycznego świadczeniobiorcom, przez dodatkowe ośrodki koordynujące.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 3 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek