Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Majowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji

Majowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji fotolia.pl

17 maja br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Zespól pozytywnie zaopiniował:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/24 (szkoły ponadpodstawowe)
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 (dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych) 
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024

Opinię pozytywną z uwagami otrzymał projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (UD386). Strona samorządowa zgłosiła, że zakres nowelizacji jest zbyt wąski i ma co do zasady charakter kosmetyczny, dodatkowo zasygnalizowano konieczność rzetelnego sporządzenia OSR (nie uwzględniono chociażby wzrostu stawki za godziny ponadwymiarowe czy godziny doraźnych zastępstw). W toku dyskusji przedstawiciele strony samorządowej zauważyli pilną potrzebę rozwiązania problemów kadrowych, w tym ze znalezieniem osób chętnych na stanowiska dyrektorów.

Uwagi do projektu zgłosił także Związek Powiatów Polskich i można się z nimi zapoznać tutaj

 W ramach sprawy różnych omówiono 

  • pismo Związku Powiatów Polskich dotyczące wykorzystania środków z Funduszu Pomocy na finansowanie dodatkowych zadań oświatowych – Ukraina
    Jak wyjaśnił resort przekazywanie dotacji niesamorządowym placówkom wychowania przedszkolnego, szkołom, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki oraz placówkom oświatowym, zarówno publicznym jak i niepublicznym, odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27  października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Każdej niesamorządowej jednostce oświatowej, uprawnionej do otrzymania dotacji, jest ona udzielana w wysokości opisanej ww. ustawie. Niesamorządowa jednostka dotowana, na mocy art. 34 ust. 2 tej ustawy, otrzymuje dotację na każdego ucznia/wychowanka - w tym uczniów obywateli Ukrainy - będącego w danym miesiącu roku budżetowego uczniem w tej szkoły. Liczbę uczniów do dotacji w danym miesiącu ustala się na podstawie tzw. informacji miesięcznej przekazywanej do organu dotującego zgodnie z zasadami określonymi w uchwale podjętej na podstawie art. 38 ust. 1 ww. ustawy. Korekty liczby uczniów z poprzedniego miesiąca przewidziane są w ustawie jedynie w odniesieniu do szkół niepublicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Otrzymana na uczniów pochodzących z Ukrainy dotacja, wypłacana zgodnie z przepisami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, podlega zwykłym zasadom odpowiedniego wydatkowania, rozliczania i kontroli, jak dotacja wypłacana na dotychczasowych uczniów takiej szkoły dotowanej.
     
  • wniosek Unii Metropolii Polskich dot. wznowienia prac zespołu roboczego do wypracowania zmian ws. dotowania jednostek oświatowych np. w szczególności szkół dla dorosłych - finansowanie szkół dla dorosłych.
    Uzgodniono, że powstanie grupa robocza, która wypracuje propozycje zmian. 
     
  • wniosek Unii Metropolii Polskich dot. poselskiego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z prośbą o stanowisko MEiN odnośnie konsekwencji wdrożenia takiego pomysłu.
    Jak poinformował minister Dariusz Piontkowski jak tylko zostanie przygotowana opinia rządu to zostanie ona udostępniona Komisji Wspólnej. 
     
  • wniosek Unii Metropolii Polskich o przedłużenie o 1 rok stanowiska dyrektora szkoły w uzasadnionych przypadkach (dot. konkursów).
    Minister Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że stosowny przepis znajdzie się w najbliższej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. 
     
  • wniosek Związku Powiatów Polskich dot. formy prawnej zatrudniania specjalistów w ramach realizacji Programu „Za Życiem”.
    Resort edukacji ma bardzo elastyczne podejście i nie wyklucza żadnej z form zatrudnienia. Stosowana interpretacja zostanie sporządzona przez MEiN na piśmie i przekazana Komisji Wspólnej. 
     
  • wniosek Związku Powiatów Polskich dot. dotowania szkół niepublicznych,
    Zgłoszono wątpliwości dotyczące sumowania limitu wynagrodzeń dyrektora kilku szkół będącego jednocześnie ich osobą prowadzącą oraz uwzględniania wagi na zadania pozaszkolne przy wyliczaniu dotacji oświatowej (pojawił się taki wyrok sądu powszechnego). Tematami ma się zając grupa robocza ds. dotowania jednostek oświatowych.
Sob., 21 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka