Do konsultacji publicznych skierowany został projekt w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Zmiany mają jednak charakter kosmetyczny.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów o dostępności osób ze szczególnymi potrzebami.
Projektowane rozporządzenie powiela w zdecydowanej większości dotychczasowe regulacje. Zgodnie z wytyczną zawartą w art. 7 ust. 4 ustawy Prawo budowlane przy wydawaniu projektowanego rozporządzenia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma wziąć pod uwagę wymagania, o których mowa w art. 5 ust. 1-2b ustawy Prawo budowlane oraz potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie o zapewnianiu dostępności.
Biorąc powyższe pod uwagę, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zidentyfikował potrzeby zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, których dotyczy projektowane rozporządzenie.
Nowe brzmienie rozporządzenia uwzględnia potrzebę dostosowania do przepisów art. 506 Prawa wodnego, którym uchylono art. 25 ustawy o nawozach i nawożeniu, co skutkuje koniecznością wprowadzenia do rozporządzenia kategorii „otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce”.
§2 w proponowanym brzmieniu upraszcza i przyśpiesza procedurę przygotowania formalnego nadbudowy, rozbudowy, przebudowy, odbudowy i zmiany sposobu użytkowania istniejących budowli rolniczych, umożliwiając zastosowanie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie w sposób inny niż przewiduje obecnie obowiązujące rozporządzenie, na podstawie ekspertyzy właściwego instytutu naukowego, rzeczoznawcy budowlanego oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Tym samym inwestor nie będzie zobowiązany do uzyskania odstępstwa od warunków technicznych, wydawanego na podstawie art. 9 ustawy Prawo budowlane.
Ponadto gruntownej modyfikacji pod kątem uwzględnienia w zakresie przedmiotowym rozporządzenia otwartych zbiorników na płynne odchody zwierzęce uległy § 5 i § 28 obowiązującego rozporządzenia.
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl