31 stycznia 2022 r., odbyło się kolejne spotkanie robocze poświęcone projektowi nowelizacji Prawa wodnego, dotyczącego zmian w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Tym razem przedmiotem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego procesu przyłączania nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
Mariusz Marszał, przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP zwrócił uwagę na brak istniejących narzędzi prawnych umożliwiających gminom wykonywanie przyłączy do sieci wodnokanalizacyjnej. Poza tym gminy nie mają odpowiednich źródeł finansowania dla tego rodzaju inwestycji – argumentował ponadto Mariusz Marszał. Na kwestię tę zwracał uwagę w swoim stanowisku pisemnym również Związek Powiatów Polskich.
W dyskusji padły w tym zakresie propozycje między innymi dotyczące umożliwienia gminom realizacji przyłączy na koszt gminy – w przypadku osób najuboższych oraz realizacji przyłączy przez gminy wraz z rozłożeniem kosztu na raty – w przypadku bardziej zamożnych mieszkańców. Innym zagadnieniem, które próbowano rozwiązać było odzwierciedlenie w taryfie ściekowej kosztów inwestycyjnych w przypadku małych, zbiorczych oczyszczalni.
Czyją własnością powinien być grunt, na którym powstanie np. mała, zbiorcza oczyszczalnia ścieków? Kto powinien odpowiadać za utrzymanie infrastruktury w należytym stanie? To kolejne kwestie budzące wątpliwości uczestników spotkania.
Dyskutowano również o ograniczeniach inwestycyjnych w zakresie tworzenia „zbiorczych przydomowych oczyszczalni” – zarówno z perspektywy planowania przestrzennego, jak i Prawa budowlanego. Wprowadzenie uproszczeń w tym zakresie ma zostać skonsultowane przez Ministerstwo Infrastruktury z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
Podsumowując dyskusję Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej sformułowała dwa wnioski. Pierwszy dotyczył tego, że należy opracować narzędzia prawne, które upoważnią gminę do realizacji inwestycji polegających na przyłączaniu nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy przydomowych zbiorczych oczyszczalni ścieków. Drugi wniosek, to uproszczenie procedur prawnych w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę przyłączy i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz uproszczenie zapewnienia zgodności tych inwestycji z aktami planistycznymi. Podnoszony natomiast wielokrotnie przez Stronę Samorządową problem pozyskania źródeł finansowania dla tego rodzaju inwestycji postanowiono omówić na kolejnym spotkaniu, które ma się odbyć najprawdopodobniej 7 lutego 2022 roku.