Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt nowego rozporządzenia w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do przedmiotowego projektu Biuro ZPP do 29 października 2021 r. zbiera uwagi – ankieta dostępna jest tutaj.
Jak wskazują projektodawcy, konieczność zastąpienia rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nowymi przepisami wykonawczymi wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Wskazaną ustawą wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przewidujące częściową elektronizację procedur sporządzania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowe regulacje dopuszczają możliwość wniesienia uwag i wniosków do planu miejscowego lub jego projektu w formie elektronicznej oraz prowadzenie dyskusji publicznej nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami również za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Ponadto jednoznacznie przesądzają o obowiązku zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu sporządzającego plan miejscowy, informacji o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego, jak również dokonania wyłożenia projektu planu miejscowego także poprzez jego udostępnienie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu.
W związku z wprowadzonymi zmianami, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, obecne rozporządzenie jedynie czasowo utrzymano w mocy (nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 24 grudnia 2021 r.), a zatem istnieje potrzeba wydania nowych przepisów wykonawczych na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Autorzy projektu uważają, że pozostawiono w nim dotychczasowy układ przepisów i rozwiązania, które nie budziły wątpliwości interpretacyjnych, a ich stosowanie nie sprawiało problemów w praktyce sporządzania planów miejscowych – zmodyfikowano zaś przepisy, które powiązane były z rozwiązaniami wynikającymi z ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, a także dostosowano przepisy nowego rozporządzenia do aktualnego stanu prawnego. Według projektodawców uwzględniono zmiany w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadzone po wejściu w życie obecnego rozporządzenia, w tym dotyczące cyfryzacji planowania przestrzennego obowiązujące od 31 października 2020 r., a także wynikające z ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Dokonano także innych drobnych zmian porządkujących i redakcyjnych. Autorzy przedłożenia zauważają też, że znaczącej modyfikacji uległ załącznik nr 1 do obecnego rozporządzenia oraz przepisy z nim powiązane, ze względu na wprowadzenie nowych symboli, nazw i oznaczeń graficznych dotyczących przeznaczenia terenów stosowanych w projekcie planu miejscowego oraz standardów ich stosowania.
Z projektem można się zapoznać tutaj.