Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lipcowe posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych

Lipcowe posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych fotolia.pl

20 lipca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST.

Podczas spotkania Zespół omówił następujące projekty aktów prawnych:

  1. Projekt ustawy rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - projekt nie został zaopiniowany ze względu na brak wersji po konsultacjach publicznych, dodatkowo do projektu w dalszym ciągu spływają uwagi, pomimo zakończenia konsultacji. Strona rządowa nie odniosła się także do wniesionych przez stronę samorządową uwag.
  2. Projekt ustawy o Systemie Informacji Finansowej - projekt uzgodniono.
  3. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - projekt uzgodniono.
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej otrzymanej w ramach Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju - projektu nie opiniowano, ponieważ dzień przed posiedzeniem Zespołu (19 lipca br.) projekt został podpisany. 

W sprawach różnych omówiono wniosek strony samorządowej dotyczący udzielenia odpowiedzi na pismo z 18 maja 2021 r. w sprawie skutków finansowych dla JST programu "Polski Ład".

Współprzewodniczący Zespołu – prezydent Krzysztof Żuk oraz wiceminister Sebastian Skuza zgłosili propozycję działań dwutorowych:

  • działania doraźne mające na celu jeszcze w br. wprowadzenie rozwiązań rekompensujących JST ubytki w podatkach i stworzenie buforu finansowego na kolejny rok, np. w postaci subwencji dzielonej algorytmem, a także zmian zmierzających do wprowadzenia m.in. jednego budżetu, bez podziału na część bieżącą i majątkową;
  • równolegle należy już w roku bieżącym i przyszłym pracować nad propozycjami docelowymi.

Ustalono, że kwestia ta powróci na kolejnym posiedzeniu Zespołu, po wcześniejszym przedstawieniu przez resort finansów wyliczeń dotyczących skutków finansowych programu „Polski Ład”. Zespół będzie mógł na roboczo od razu zacząć prace nad zmianą przepisów art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych.

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka