Szykują się zmiany w klasyfikacji budżetowej. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Przepisy w większości wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Jednak część z nich znajdzie zastosowanie do tegorocznych budżetów.
W niniejszym projekcie, w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia, proponuje się zmiany związane z potrzebą pozyskiwania danych na potrzeby Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) i w związku z pismem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inicjującym uzgodnienia w tym zakresie z dnia 16 lipca 2020 r. […]) – uzasadnia konieczność wprowadzenia zmian autor projektu.
Propozycje zmian, które w praktyce znajdą zastosowanie do samorządowych budżetów, polegają głównie na dodaniu nowych jednostek klasyfikacji budżetowej. Podzielony zostanie na dwa odrębne rozdziały rozdział „01010 Infrastruktura wodociągowa i sanitacyjna wsi” – wydatki na wodociągi (proponowany rozdział 01043) i kanalizację (proponowany rozdział 01044) od nowego roku będą księgowane osobno. Powstaną także nowe rozdziały:
- 60019 Płatne parkowanie;
- 60020 Funkcjonowanie przystanków komunikacyjnych;
- 60021 Funkcjonowanie dworców i węzłów przesiadkowych;
- 60022 Funkcjonowanie systemów rowerów publicznych.
Pojawią się także wyodrębnione jednostki klasyfikacji budżetowej, w których trzeba będzie ująć przychody z funduszu przeciwdziałania COVID-19.
Rozdział „świetlice szkolne” zostanie przesunięty z działu „854 – Edukacyjna opieka wychowawcza” do działu „801 – Oświata i wychowanie”. Do kilku rozdziałów zostaną dodane objaśnienia.
Część z proponowanych zmian wejdzie w życie jeszcze w tym roku.
Wprowadzenie zmian nastąpi co do zasady z dniem 1 stycznia 2022 roku. Zmiany te będą miały po raz pierwszy zastosowanie do opracowania projektu ustawy budżetowej oraz projektów uchwał budżetowych na rok 2022. Część zmian wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r. Potrzeba ich wprowadzenia w tym terminie wiąże się z przyjęciem regulacji prawnych w zakresie nowej kategorii środka własnego UE, wejściem w życie z dniem 31 grudnia 2020 r. przepisów zmieniających nazwę dotychczasowego Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, a także potrzebą wyodrębnienia podziałek klasyfikacji na środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jednostki samorządu terytorialnego będą miały 3 miesiące od dnia ogłoszenia rozporządzenia na dostosowanie uchwał budżetowych na rok 2021 do zmian wprowadzanych niniejszym rozporządzeniem – uprzedza ministerstwo w ocenie skutków regulacji.
Projekt dostępny jest tutaj.