Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą zmiany w resocjalizacji nieletnich

Będą zmiany w resocjalizacji nieletnich fotolia.pl

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Projekt zakłada klika ważnych zmian dla sprawców najpoważniejszych przestępstw.

W nowelizacji proponuje się, aby sprawcy najcięższej kategorii przestępstw tj. zabójstwo, gwałt czy pedofilia obligatoryjnie trafiali do zakładów poprawczych. Ponadto zmianie ma ulec górna granica wiekowa, do której możliwe jest przebywanie w „poprawczaku”. Obecnie granica ta wynosi 21 lat – niezależnie od rodzaju przestępstwa popełnionego przez nieletniego.

Projekt zakłada możliwość wydłużenia pobytu do trzech lat, jeśli dotychczasowa resocjalizacja nie przyniosła zamierzonego skutku. Decyzje w sprawie przedłużenia pobytu podejmowałby sąd rodzinny. W przypadku wyroków za, wspomniane już, najcięższe przestępstwa, sąd będzie mógł od razu orzec, że nieletni powinien przebywać w zakładzie poprawczym do 24 roku życia.

Jednocześnie każdą osobę, która będzie opuszczała zakład, sąd będzie mógł objąć dozorem kuratora, jeśli będzie miał wątpliwości co do stopnia jej resocjalizacji.

Z zapowiedziom planowanych zmian można zapoznać się tutaj.

Pt., 11 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek